Beta Finance (BETA Coin) nedir? Proje ve geleceği hakkında bilinmesi gerekenler

Merkeziyetsiz Finans’ın iyiden iyiye global anlamda önem kazandığı şu dönemde Beta Finance’e olan ilgi de büyüdü. DeFi sularında gezen yatırımcılar vaat ettikleri nedeniyle Beta Coin’in geleceği ve projesi hakkında daha detaylı bilgiler edinmek istiyor. Bu bilgiler için içeriğimizden yararlanabilirsiniz.

Kurucusu ve kuruluş yılı: Allen Lee / 2021
Blok zinciri: Ethereum ve Binance Smart Chain
Toplam arzı: 1 milyar adet
Dolaşımdaki arzı: 297 milyon adet
Piyasa değeri: 151 milyon dolar (11 Şubat 2022)
En düşük fiyat: 0.3351 dolar
En yüksek fiyat: 4.63 dolar
Projenin amacı: Kripto para endüstrisindeki volatiliteye çare olmak ve fiyat istikrarını sağlamak
Kullanım alanları: DeFi

Beta Finance projesi nedir?

Ethereum blok zincirinde bulunan Beta Finance, herhangi bir izin gerektirmeden belli faiz oranlarıyla varlıklarınızdan pasif gelir elde edebileceğiniz ya da varlıklarınızı teminat göstererek borç alabileceğiniz yöntem anlamına gelen borrowing/lending (borç alma/borç verme) işleminin gerçekleştirildiği bir merkeziyetsiz projedir.

Beta’da işlem yapan kullanıcıların üç seçeneği vardır: ödünç verme, ödünç alma ve açığa alma. Borç verenler, Beta Finance’de var olan herhangi bir pazar için kripto varlıkları ödünç verebilecek ve bundan faiz kazanabiliyorlar. Borçlular tam tersi pozisyon alabilirken, kısa satıcılar kısa pozisyonlar başlatmak için teminat kullanabilirler. Merkezi borsalardan farklı olarak Beta Finance, kısa vadeli işlemleri yürütmek için bir emir defteri kullanmaz, ancak alım-satımı otomatik piyasa yapıcıları kullanan merkezi olmayan borsalar aracılığıyla yönlendirir. 2. Aşama lansmanının bir parçası olarak platform, izin gerektirmeyen bir para piyasası yaratmayı planlıyor.

Beta projesini eşsiz yapan ise short’lama özelliğidir. Kriptonun önemli volatilite özelliğini DeFi’nin bireyler ve kurumlar tarafından benimsenmesine zararlı olarak tanımladı. Proje ekibi, açığa satışı (Short Squeeze), DeFi ekosisteminde eksik olan ve piyasa istikrarını ve verimliliğini kolaylaştıran kritik bir finansal araç olarak görüyor. Kullanıcılar, platformun “Short” aracıyla bunu rahatlıkla yapabilir. Bir düğmeye basit bir tıklama, takas edilecek DEX’i seçmek ve kısa pozisyondaki anapara ile yeni takas edilen teminatı stake etmek için yeterlidir.

Beta Finance, daha değişken varlıkları desteklemek için izole bir teminat modelini takip eder, yani tasfiye riski altındaki teminatlı bir pozisyon başka bir pozisyonu tehlikeye atmaz. Başlangıçta Beta Finance, ETH, USDC, USDT ve DAI’yi geçerli teminat olarak destekler ve topluluk 2. Aşamada ek teminat desteği önerebilir ve oy verebilir. Teminatlar çeşitli teminat faktörlerine tabidir: Sabit ktipyo paralar yani stablecoin’lerin teminat faktörü %90’dır. ETH’nin teminat faktörü %80’dir.

Beta Coin nedir?

BETA Coin, Beta Finance’in native token’ıdır. Plâtformda stake teşvikleri, likidite madenciliği, yönetişim mevcuttur ve BETA token sahipleri token’larını protokolde stake edebilecek ve eksiklik olaylarını kapatmak için bir geri dönüş noktası olarak hareket edebilecek. Token’larını stake eden BETA sahipleri, protokol tarafından üretilen gelirin bir kısmını alabilir.

Likidite sağlayıcıları, borçlanma ve açığa satış sağlamak için varlıklarını borç verme havuzlarına yatırabilir. Fırsat maliyetleri verilen bu sağlayıcıları teşvik etmek için, likidite sağlayıcıları, bir kullanıcının göreceli katkısına ve ek parametrelere göre ayarlanan bir likidite madenciliği programı aracılığıyla BETA token’larını almaya hak kazanacaktır.

BETA token sahipleri, platformun yönetişim sürecine katılabilecek ve oy kullanabilecekler. Yönetişim aracılığıyla kullanıcılar, Beta Finance’in ürün özelliklerini ve temel parametrelerini etkileyebilir ve değiştirebilir. Bu, BETA token sahiplerinin protokolün gelişiminin yönünü etkilemesini sağlayacaktır.

 

BETA Coin geleceği?

Volatilite yani fiyattaki oynaklık, kripto endüstrisini en iyi tanımlayan şeylerden biri, aynı zamanda en büyük düşmanlarından biri. Ne yaptığınızı bilmeniz şartıyla, yatırım ve alım satımı son derece ödüllendirici hale getirir, ancak kriptonun günlük yaşamda yararlı olmasını engeller.

Dijital para sektörünün benimsenmesi istikrara bağlıdır. Bunun sabit paralar, CBDC’ler veya normal paraların istikrarı anlamına gelip gelmediği gelecekte daha belirgin hale gelecek. Ancak şimdilik, sektöre istikrar getirebilecek projelere büyük bir talep olduğunu biliyoruz, bu nedenle BETA’nın önemli talep görmesi çok muhtemel.

Proje, daha etkili kripto paraları oynaklıktan kurtarıp, istikrara kavuşturmayı ve aynı zamanda borç verme ve ödünç alma teklif etmeyi amaçlıyor. Toplam değer kilitli (TVL) temelinde ilk 5’ten 4’ü borç verme protokolleri olmak üzere, borç verme protokolleri DeFi’de en popüler olanlar arasındadır. Beta Finans henüz bu boyutlara ulaşmadı elbette, ancak bir borç verme protokolü olarak kesinlikle yapabilir. Beta Finance teknik incelemesinde, DeFi dünyasının uğraştığı tek sorunun fiyat oynaklığı olmadığını, bir diğeri de finansal altyapı eksikliği olduğunu, dolayısıyla yakın geleceğinin muhtemelen bu iki sorunu çözmenin yollarını bulmaya odaklanacağını da açıklıyor. Bundan dolayı projenin gelecek vaat ettiği söylenebilir.

Öte yandan Beta Finance, daha önce Microsoft ve Facebook’ta yazılım mühendisi olarak çalışan bir MIT mezunu olan Allen Lee tarafından kuruldu. Proje, Spartan Group, ParaFi Capital, Multicoin Capital, DeFiance Capital ve Delphi Digital dahil olmak üzere ünlü bir yatırımcı grubu tarafından desteklenmektedir. ParaFi Capital’den Anjan Vinod, Beta Finance’in yeni varlıklara odaklanmasından, izole teminat modelinden ve planlı zincirler arası destekten etkilendi.

BETA Coin nereden ve nasıl alınır?

BETA Finance’in toplam arzı 1 milyar token’dır. 297 milyon token dolaşımdadır ve projenin piyasa değeri 13 Şubat itibariyle 151 milyon dolar civarındadır. Binance Launchpad’deki satışı 0.06 dolardan yapıldı ve oldukça ilgi gördü. Token’ın dağıtımı aşağıdaki şekliyle yapıldı:

  • Binance Launchpad Satışı – %5
  • Tohum Satışı – %10
  • Stratejik Satış – %5
  • Alpha Finance Launchpad  Satışı – %5
  • Proje Ekibi – %20
  • Ekosistem – %35
  • Likidite Madenciliği – %20

BETA Coin, Binance başta olmak üzere, WazirX, TokoCrypto, MEXC ve Mandala Exchange gibi merkezi borsalardan, UniSwap ve PancakeSwap gibi merkeziyetsiz borsalardan da alınıp satılabiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl