Beyaz Saray’dan yüzde 30’luk kripto madencilik vergisi raporu

Kripto para madenciliğinin dünyada en çok yapıldığı ülke olan ABD'de, madencilik faaliyetlerine vergi getiriliyor. İlk olarak mart ayında vergi adımını gündeme getiren Beyaz Saray, şimdi de konuyla ilgili bir rapor yayımladı.

beyaz saray oval ofis

Beyaz Saray’dan kripto para madenciliğinden %30 vergi alınması gerektiği ve bunun “Amerikan topluluğuyla doğaya olan katkıları” belirtilen bir rapor yayımladı.

“Verdikleri zararı daha iyi hesaba katacaklar”

Yapılan açıklamada madencilik firmalarının topluma ve diğer alanlara “verdikleri zararın” tamamını ödemek zorunda olmadıkları ancak bu vergi sayesinde bu şirketlerin de bu zararları artık daha iyi hesaba katacakları ifade edildi. Dolayısıyla raporda açık şekilde madencilik faaliyetlerinin topluma ve doğaya zarar verdiği yazıldı.

%10’la başlayacak ve %30’a ulaşacak

Beyaz Saray’ın teklif ettiği bu özel tüketim vergisinin, 2024 yılı itibarıyla yürürlüğe gireceği belirtilirken, verginin elektrik maliyetleri üzerinden hesaplanacağı ve ilk etapta oranın yüzde 10 olacağı kaydedildi. Her sene yüzde 10’luk artış uygulanacağı ve yüzde 30’luk seviyeye ulaşana kadar artırımın devam edeceği bilgisi verildi.

Vergi uygulanmaya başlandıktan sonra hükumetin borçlarının ilk yıl 74 milyon dolar azalması bekleniyor. Rakamın 2033 yılı itibarıyla da 444 milyon dolara ulaşabileceği ifade ediliyor.

Dijital Varlık Madencilik Enerji Vergisi (DAME) olarak adlandırılan raporda tamamen farklı enerji harcama tarzları olmasına rağmen PoW ve POS konusuna da değinildi ve Ethereum’daki işlem onaylarından da vergi alınacağı kaydedildi. Proof of Work sisteminden eylül ayında Proof of Stake sistemine geçen Ethereum’daki enerji maliyeti yüzde 99 oranında azalmıştı. Dolayısıyla PoS onaylarında büyük bir vergi alınması söz konusu olmayacak.

Raporda ayrıca 2022 yılında Bitcoin ve Ethereum madenciliğinin toplamda 50.000 gigawatt enerji harcadığı ve bunun, neredeyse tüm hanelerdeki televizyonların harcadığı enerjiye eşit olduğu belirtildi.

Başkan adayından eleştiri: Kötü bir fikir

ABD’nin 2024 yılındaki seçimlerinde başkanlık koltuğuna talip olan kişilerden Robert F. Kennedy Jr. ise Beyaz Saray’ın bu teklifini sert bir dille eleştirdi.

Kennedy, Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, bu verginin kripto teknolojisiyle ilgilenen şirketleri başka ülkelere kaçıracağını ifade etti ve şunları söyledi:

“Evet, enerji tüketimi önemlidir ama video oyunları da Bitcoin madenciliği kadar enerji tüketiyor. Ama kimse bu oyunların yasaklanmasını tartışmıyor. Çevre argümanı iktidar yapılarını tehdit eden işleri bastırmak için bir bahanedir. Biden’ın bu teklifi kötü fikir olmaktan öteye geçmiyor”

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl