Beyaz Saray’a ilk yanıt Bitcoin madencilik şirketinden: Teşvik gerekiyor

Beyaz Saray'ın yaklaşık 10 gün önce yayımladığı kripto para madenciliği raporu konusunda ilk yorum en büyük madencilik şirketlerinden bir olan Marathon Digital'ın CEO'su Fred Thiel'den geldi. Thiel yaptığı açıklamada regültörlerin yenilenebilir enerjiyi teşvik edecek adımlar atması gerektiğini söyledi.

Ethereum’un Merge geçişini tamamlamasıyla birlikte daha çok kıyaslanmaya başlayan PoW ve PoS sistemleri konusunda bir yorum da Marathon Digital şirketinin CEO’su Fred Thiel’den geldi. Thiel’in yorumlarının, yaklaşık 10 gün önce Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikaları Ofisi tarafından yazılan ve kripto para madenciliğiin iklim değişikliğine karşı yürütülen mücadeleyi sekteye uğrattığını belirten raporundan kısa bir süre sonra gelmesi de dikkat çekti.

“Regülatörler yenilenebilir enerji için teşvik vermeli”

Kendilerinin sadece şebekelerden sonsuz enerji emen bir madencilik şirketi olmadığını dile getiren Thiel şunları söyledi:

“Diğer madenciler gibi sadece şebekeden enerji emip tüketicilerle yarış halinde olan bir firma değiliz. Biz bu işi sayaç bazlı düşünmüyoruz. Zarar vermekten çok, ortak yaşamı destekleyici şekilde çalışıyoruz. Hem yenilenebilir enerji istasyonlarına müşteri oluyoruz hem de daha fazla güce ihtiyacımız olduğunda bu gücü dönem dönem şebekelerden çekebiliyoruz. Bu yüzden madenciler için yenilenebilir enerji teşviği verilmesini daha doğru buluyoruz. Eğer siz bunu yaparsanız madenciler mutlaka bu noktaya geleceklerdir”

2022 sonunda %100 karbon-nötr olacaklar

Öte yandan Marathon Digiral, daha önce yaşanan doğa olayları sebebiyle şebekenin zarar görmesi sonucu madencilik yapamadığı Montana bölgesinden de çıkmaya başladı. Şirket 2022’de %100 olarak yenilenebilir enerji geçme hedefi doğrultusunda yer değiştiriyor. Firmanın cigazlarını taşıdığı yerlerden bir tanesi de rüzgar enerjisiyle bilinen Batı Teksas bölgesi…

Burada rüzgar enerjisiyle madencilik yapacak olan şirket, gerekli seviyede rüzgar olmadığında, yenilenebilir olmayan şebekeden güç çekecek.

Thiel ayrıca açıklamasında, fosil yaktlar konusunda fazla kalan gazın yakılarak kullanılması seçeneğinin de fosil yakıtlar içerisinde bir istisna olması gerektiğini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl