Beyaz Saray’dan açıklama: Çin, doları zayıflatmak istiyor

Çin'in son dönemde ABD aleyhine yaptığı birçok hamlenin ardından Beyaz Saray'dan önemli bir açıklama geldi. Beyaz Saray ekonomisti Jared Bernstein, yaptığı açıklamada Çin'in ABD dolarının dünyadaki değerini azaltmak adına attığı adımlar konusunda "bazı kanıtların" olduğunu dile getirdi.

beyaz saray oval ofis

Çin’in küresel ticarette yuan kullanımını artırması, Ortadoğu bölgesindeki gerginlikleri azaltma adımlarına sponsor olması ve Tayvan konusunda yaşananlar derken doların gittikçe zayıflayan konumuyla ilgili de ABD’den bir açıklama geldi.

“Borç limiti artırılmalı”

Beyaz Saray ekonomisti Jared Bernstein, Çin’in doların rezerv para statüsünü zayıflatma konusunda attığı adımlarla ilgili “bazı kanıtlara” ulaştıklarını söyledi:

“Çin’in, doların uluslararası gücünü azaltmak istediğine dair bazı kanıtlara ulaştık. Dünyanın rezerv parası olması açısından doların bize büyük getirisi var ancak Çin gibi ülkelerin kendi yerel paralarını kontrol edebiliyor olması da onlara bazı ticaret üstünlükleri kazandırıyor. Bu yüzden ABD borç limiti Kongre tarafından artırılmalı. Borç limitinin artırılması, doların rezerv para statüsünü daha da güçlendirecektir”

Bilindiği üzere son dönemde Çin, özellikle petrol ve doğalgaz alımlarında yuan üzerinden bazı anlaşmalar yapmıştı. BRICS Grubu olarak da bilinen bazı ülkeler, uluslararası ticaret işlemlerini dolar yerine kendi yerel paralarıyla yapma konusunda anlaşmaya varmışlardı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl