Biden karar mı değiştirdi: Kripto dostu mu olacak?

Dün akşam Ether spot ETF'leri konusunda SEC'den gelen büyük U dönüşü, analistlerin de %25 olarak gördükleri onay oranını %75'e çıkarmalarını sağladı. ETF analisti Eric Balchunas ise bu değişimin arkasında ABD'de yaklaşan seçimler olduğunu düşünüyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 10 Ocak’ta Bitcoin spot ETF’lerini onaylamasının ardından sıra Ether spot ETF’lerine de geliyor gibi gözüküyor. Analistler ve ETF uzmanları, SEC’nin Ether spot ETF’lerine onay vermesini dün akşama kadar düşük bir olasılık olarak görüyordu ancak, ne olduysa birden rüzgar tersine döndü.

Biden devreye mi girdi?

Bilindiği üzere ABD kasım ayında başkanlık seçimlerine gidecek ve Donald Trump ile Joe Biden bir kez daha karşı karşıya gelecek. ABD medyasından The Block’a konuşan Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas ise bu değişimin arkasında Biden ve onun ekibi olabileceğini ifade etti:

“Bazı politikalar değişiyormuş gibi gözüküyor. Kripto yavaş yavaş politize olmaya başladı. Seçimin yaklaşması bunun en büyük nedenlerinden… Biden hükumeti artık daha az kripto karşıtı gözükmek isemiş olabilir. SEC’nin kripto saklama konusunda belli standartlar getiren kuralına karşı çıkan kanun, Biden tarafından reddedilirse de, bu onun kripto karşıtı duruşunu da sağlamlaştırır”

Trump mesajı vermişti

Hatırlanacağı üzere Biden’ın rakibi olan Trump, kripto paralar konusunda geçmişe oranla tam ters bir bakış açısı çizmeye başlamıştı. Bir süredir kripto para dostu bir politika izleyen Trump, bu konuda Biden’dan oy çalmayı hedefliyor.

İşte Biden ve ekibi de bunu görmüş ve en azından kripto karşıtı bir duruş sergilemekten vazgeçmiş olabilir.

Perşembe ve cuma günkü VanEck ile ARK Invest Ether spot ETF kararları tüm bu tartışmalara bir nevi nokta koyacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl