Biden’ın Wall Street bağışçıları Gary Gensler’a kızgın

ABD Başkanı Joe Biden’ın bazı Wall Street müttefiklerinin, SEC’nin önerdiği ve finans sektörünü hedef alan düzenlemeleri gerekçe göstererek 2024 seçimlerinde kendisini desteklemekte tereddüt ettiği bildirildi.

Haber sitesi Semafor’a konuşan konu hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar, Başkan Biden’ın Wall Street’teki bazı bağışçılarının 2024 seçimlerinde kendisini desteklemekten uzak durduğunu söyledi.

Bu bağışçıların çoğu henüz Cumhuriyetçi rakiplerine geçmemiş olsa da birkaçı Cumhuriyetçi adayın Florida Valisi Ron DeSantis olması halinde bu seçim döngüsünde yer almayabileceklerini belirtti.

Sektörde “alıcının pişmanlığı” hâkim

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) yöneten eski Goldman Sachs yöneticisi Gary Gensler, iklimle ilgili açıklama gerekliliklerinden piyasa yapısının yeniden yazılmasına kadar her şeyi üstlendi. Kurumun genel müfettişine göre, ajans 2022’nin ilk sekiz ayında 26 kural önerdi. Bu sayı 2021’de önerdiğinin iki katından ve önceki beş yılın herhangi birinden daha fazla.

Büyük bağışçılara yakın bir kaynağın Semafor’a yaptığı açıklamaya göre, bu durum bankacılık sektöründeki bazı kişiler arasında “alıcının pişmanlığı” duygusu yarattı. Biden’ın 2020 seçimleri için 1 milyon dolardan fazla fon sağlamasına yardımcı olan bir CEO, Biden’ın yeniden aday olması halinde, tekrar bağış yapıp yapmayacağına karar vermeden önce rakibinin kim olduğunu görmeyi beklediğini söyledi. CEO, bu kararının nedeninin Gensler olduğunu da vurguladı.

Biden,  Trump’ı bağışlarda açık ara geride bırakmıştı

Trump yönetimi vergileri düşürmüş ve finansal düzenlemeleri hafifletmiş olsa da Wall Street ezici bir çoğunlukla Biden’ı desteklemişti. OpenSecrets’a göre, menkul kıymetler ve yatırım sektöründeki çalışanlar Biden’ı desteklemek için yaklaşık 79 milyon dolar bağışta bulunurken, Trump’ı desteklemek için yaklaşık 21 milyon dolar bağışta bulundu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl