Biden’dan veto tehdidi: Mecliste kritik kripto oylaması başladı

Biden yönetimi, bankalar gibi büyük finans kuruluşlarının kripto paralar için saklama hizmeti vermelerine imkan tanıyacak teklifi veto edeceğini duyurdu.

joe-biden

Biden yönetimi, SEC’nin 121 numaralı Personel Muhasebe Tebliği’ni geçersiz kılmayı amaçlayan teklifi veto edeceğini bildirdi.

SAB 121 olarak da bilinen tebliğ; banka, aracı kurum ve diğer büyük finans kuruluşlarının kripto paralar için saklama hizmeti vermelerini külfetli hale getiriyor. Uzmanlara göre kripto paraları saklayan, tutan kuruluşların bu varlıkları kendi bilançolarında göstermeyi gerekli kılan kurallar bütünü, şirketlerin mali tablolarını ve gereksinimlerini ciddi şekilde etkileyecek ve onları saklama hizmeti vermekten alıkoyacak. Bunun Bitcoin ETF’lerini de etkileyeceği ve bankaların ETF’ler için saklama hizmeti veremeyeceği belirtiliyor.

Biden yönetimi, konuya ilişkin açıklamasında “Yönetim, SEC’nin kripto varlık piyasalarındaki yatırımcıları koruma ve finansal sistemi güvence altına alma çalışmalarını sekteye uğratacak olan H. J. Res. 109’un kabulüne şiddetle karşı çıkmaktadır.” ifadelerine yer verdi. Açıklamada, tebliğin tüketicilere ciddi zararlar veren kanıtlanmış teknolojik ve yasal risklere yanıt olarak yayımlandığı kaydedildi. Ayrıca, “SEC’nin kripto varlıklar için kapsamlı ve etkili bir finansal düzenleyici çerçeve sağlama kabiliyetinin sınırlandırılması, önemli ölçüde finansal istikrarsızlık ve piyasa belirsizliği yaratacaktır.” denildi.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry, SAB 121’i “SEC’nin Gary Gensler yönetiminde aşırı kaçmasının en dikkat çeken örneklerinden biri” olarak niteledi. McHenry, söz konusu tebliğin kripto paralar için saklama hizmeti vermek isteyen bankalara engel çıkardığını, bankaların sisteme katılımına izin vermemenin kullanıcı varlıklarını savunmasız bırakabileceğini söyledi.

Öte yandan bir başka milletvekili Tom Emmer ise “Bugün, Gary Gensler’ın yasa dışı SAB 121 kuralının iptali için oy kullanacağız. Bu kural, bankaların müşterileri için dijital varlıklarda saklama hizmeti vermesini engelleyerek piyasamızdaki yoğunlaşma riskini artırmakta ve Amerikalı dijital varlık yatırımcılarını savunmasız kılmaktadır.” dedi.

SAB 121’i geçersiz kılacak teklif, TSİ 23.55 itibari ile Temsilciler Meclisi’nde oylanıyor.

Güncelleme – 01.08

Bankaların kripto paralar için saklama hizmeti sunmalarının önünü açan tasarı, ABD Temsilciler Meclisi’nde 182’ye karşı 228 oyla kabul edildi. Tasarı, Senatoda da oylanacak ve ardından veto etmesi beklenen Biden’ın onayına sunulacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl