Biden yapay zeka hakkında konuştu: Bakalım tehlikeli mi?

ABD Başkanı Joe Biden salı günü yaptığı açıklamada, yapay zekanın tehlikeli olup olmadığının görülmesi gerektiğini söyledi. Biden, teknoloji şirketlerinin ürünlerini halka sunmadan önce güvenli olduklarından emin olma sorumlulukları olduğunun da altını çizdi.

ABD Başkanı Joe Biden salı günü Bilim ve Teknoloji Danışmanları Konseyi ile yapay zeka gelişimindeki hızlı ilerlemelerin bireysel kullanıcılar ve ulusal güvenlik için oluşturduğu “riskler ve fırsatlar” hakkında bir araya geldi.

Biden bilim ve teknoloji danışmanlarına yapay zekanın hastalıklar ve iklim değişikliğiyle mücadelede yardımcı olabileceğini ancak potansiyel risklerle başa çıkmanın da önemli olduğunu söyledi.

Başkan’ın Bilim ve Teknoloji Danışmanları Konseyi’nin Beyaz Saray’daki toplantısının başında “Teknoloji şirketlerinin ürünlerini halka sunmadan önce güvenli olduklarından emin olma sorumlulukları var” dedi. Yapay zekanın tehlikeli olup olmadığı sorulan Biden, “Bakalım. Olabilir” diye yanıt verdi.

Yapay zeka ile ilgili endişeler artıyor

Yapay zeka, popüler ChatGPT AI sohbet robotunun piyasaya sürülmesinden sonra ulusal ve küresel konuşmalarda ön plana çıktı. Bu da teknoloji devleri arasında benzer araçları ortaya çıkarma yarışına yardımcı olurken, insan işi gibi görünen inandırıcı düzyazı veya görüntüler üretebilen yeni araçlar hakkında etik ve toplumsal endişeleri artırdı.

İtalya geçen hafta veri gizliliği endişeleri nedeniyle ChatGPT’yi geçici olarak engellemişti. Avrupa Birliği milletvekilleri de yüksek riskli yapay zeka ürünlerini sınırlandırmak için yeni önemleri müzakere ediyor.

ABD ise şimdiye kadar farklı bir yaklaşım benimsedi. Biden yönetimi geçen yıl, insanların kişisel verilerinin nasıl korunacağına ve gözetimin nasıl sınırlandırılacağına ilişkin yönergeler de dahil olmak üzere, AI sistemlerinin yükselişinden kaynaklanan zararları önlemeyi amaçlayan bir dizi geniş kapsamlı hedef açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl