Biden yönetimi dijital varlık tasarısını yayımladı

ABD'de Biden yönetimi dijital varlıkların regüle edilmeleri konusunda yeni bir taslak çalışma yayımladı. İnovasyon ve teknolojiye entegrasyonun önemli olduğu belirtilen tasarıda tüketici korumasının da hayati ve birincil derecede önemli olduğu kaydedildi. Kurumların birlikte çalışması gerektiği belirtilen açıklamada ayrıca Fed'in de CBDC çalışmalarına devam etmesi gerektiği de bildirildi.

ABD’de Beyaz Saray’dan dijital varlıkların gelişimi ve regülasyonu konusunda yeni bir taslak metin yayımlandı. Taslak çalışma, başkan Biden’ın Mart ayındaki “BaşkanlıK kararnamesi”nden aylar sonra geldi. Bu kararnamede Biden, kurumlardan tavsiye niteliğinde birçok bilgi talep etmişti.

İşte bu tavsiyelerin Beyaz Saray’a ulaşmasının ardından hazırlanan rapor için yapılan açıklamada Biden’ın çeşitli kurumlardan 9 rapor aldığı ve bunları incelediği belirtildi.

En büyük endişe tüketici koruması

Taslak çalışma metninde birincil derecede önemli konunun, tüketici koruması olduğu kaydedilirken, aynı zamanda inovasyon ve finansal entegrasyonun da bu koruma sağlanırken gerçekleştirilmesi gerektiği yazıldı. Dijital varlıkların birçok faydasının olduğunun yazıldığı Beyaz Saray açıklamasında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) tüm soruşturmalarına aynı hızda ve istekte devam etmesi talep edildi.

Fed’e mesaj: CBDC çalışmalarına devam et

Metinde Fed’e de CBDC çalışmalarındaki araştırma ve deneylerine devam etmesi konusunda da destek verildi. Bu konuda Hazine Bakanlığı bünyesinde çalışmaya başlayan yeni bir grup oluşturulduğu ve bu grubun da Fed’e yardımcı olacağı kaydedildi.

“Tüm kurumlar birlikte çalışmalı”

Tüketici Mali Koruma Bürosu (CFPB) ve Federal İşlem Komisyonu’nun (FTC) tüketicilerin sorunları ve şikayetleriyle ilgili çalışmalarını ve gözlemlerini artırmaları istenirken, tüm federal kurumların ise tüketicileri bekleyen muhtemel riskleri belirleme konusunda birlikte çalışmaları gerektiği belirtildi. Özellikle tüketicilerden gelen şikayetlerin kurumlar arası paylaşımının yapılması da istendi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl