Biden yönetimi, kripto eleştirmeni profesörü OCC başkanlığına önerebilir

ABD başkanı Joe Biden'ın ülkenin önemli regülasyon kurumlarından biri olan Para Denetleme Ofisi'ne (OCC) kripto para eleştirileriyle bilinen Saule Omarova'yı düşündüğü belirtildi. Cornell Üniversitesi'nde profesör olan Omarova, geçmiş yıllarda hem bankacılık sektörünü hem de onun işlevsiz olan sisteminden yararlandığını iddia ettiği kripto paraları eleştirmişti.

occ

ABD’de bankacılık sektörünü denetlemekten sorumlu olan Para Denetleme Ofisi’ne başkan olarak Kazakistan kökenli ABD’li profesör Saule Omarova’nın isminin önerileceği belirtildi. Bloomberg’in haberine göre, Omarova ismi yarın ya da gelecek hafta başında resmen telaffuz edilebilir.

Omarova, son yıllarda mevcut banka yapısını ve kripto para birimlerini eleştiren değerlendirmelerde bulundu. ABD merkez bankasının, özel bankalar yerine tüketici bankacılığı hizmetleri sağlamasını savunan profesör kripto paralara da şüpheyle yaklaşan bir karaktere sahip…

“Bitcoin yolculuğu büyüleyici” demişti

Cornell Üniversitesi’nde şu anda hukuk profesörü olan Omarova, kripto paraların özel bankacılık sektörünün işlevsiz kalan bölgelerinden yararlandığını ileri sürüyor. Bankacılık hukuku ve kurumsal finans üzerine üniversitede çalışmalarını sürdüren profesör, eleştirel bakış açısına rağmen 2019’da yazdığı bir makalede, Bitcoin’in yolculuğunu ‘büyüleyici’ olarak tanımlamış ve “Fintech teknolojisinin nasıl olabileceğinin canlı bir örneğini sunuyor” demişti.

Brian Brooks gibi olmayabilir

Uzmanlar ise kripto paraların bankacılık sektörüne daha rahat entegre olabilmesi için birçok kararı onaylayan bir politika güden Brian Brooks’tan farklı bir karaktere sahip olan Omarova’nın daha sert bir yönetim sergileyebileceğini belirtiyorlar. Brian Brooks görevinden ayrıldıktan sonra Binance’in ABD kolunun başına geçmiş ancak buradaki görevi de çok kısa sürmüştü.

Şu anki başkan Michael Hsu da son olarak DeFi endüstrisinin bankacılık sektörüne olan etkisinin küçümsenmemesi gerektiğini söylemişti:

“Geleneksel finanstakiler buna gülebilir ancak, kripto/DeFi bankacılık sektörüne büyük tehdit oluşturuyor. Bankalar tarafından dışlanmış birçok insana hizmet veriyorlar”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl