Beyaz Saray kripto parada devreye girecek: Başkanlık Emri geliyor

Son yıllarda SEC'den CFTC'ye kadar birçok kurumunun kripto para konusunda yaptığı araştırmaların bir türlü sonuç vermemesi ve kurumlar arasındaki mücadelenin ardından Beyaz Saray, sonunda düğmeye bastı. ABD medyasından gelen haberlere göre; yakın zamanda kripto paralar konusunda kapsamlı bir hükumet stratejisinin oluşturulmasına yönelik bir başkanlık emri yayımlanacak.

ABD’de kripto paralar konusundaki en büyük tartışmalardan biri de bu varlıkları hangi kurumun düzenleyeceği. Yıllardır SEC ve CFTC başta olmak üzere birçok kurum kripto para regülasyonları konusunda birçok açıklama yapıp rapor hazırlarken, şimdi de Beyaz Saray devreye girdi.

ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre Beyaz Saray, kripto paralar konusunda kapsamlı bir hükumet stratejisi yaratılması konusunda başkanlık emri çıkaracak. Emir sonrasında federal kurumlardan, kripto paraların barındırdığı riskler ve faydalar konusunda bir rapor hazırlamaları talep edilecek. Haberde ayrıca, verilecek direktifin, kripto paraların regüle edilmesi konusunda Beyaz Saray’ı merkez role koyacağı yazıldı.

Bilindiği üzere ABD’de son yıllarda Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Para Kontrol Ofisi (OCC) ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) sürekli olarak kripto paralarla ilgili görüş bildiriminde bulunuyorlar. Hatta bu kurumlar arasında kripto paraları regüle etme konusunda mücadele olduğu belirtiliyor. 3 kurumun da hazırladığı dosyalar ya da yaptığı açıklamalar ise senelerdir adeta havada kaldı ve tek bir dosyada bir türlü toplanamadı.

Bloomberg’in ismini vermediği kaynaklarına dayandırdığı haberine göre ise; tüm bu bilinmezlik içinde, Biden yönetiminin üst düzey yetkilileri bu konu için bir araya geldiler ve yeni bir direktir foluşturulması için çalışmaya başladılar. Habere göre ayrıca, yetkililerin hazırladıkları dosyayı başkan Biden’a önümüzdeki haftalarda sunması bekleniyor.

ABD’de uzun süredir tartışılan kripto para konusu son 1 yılda yerini sabit coin’lere bırakmıştı. Tüm dünyada artan kullanım, CBDC çalışmaları ABD’li politikacıların da bu sektörü ciddi şekilde araştırmasına yol açmıştı. Fed de son olarak geçtiğimiz hafta aylardır merakla beklenen sabit coin raporunu açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl