Biden yönetiminden sabit coin’ler için banka benzeri düzenleme planı

Biden yönetiminin sabit coin ihraç eden kripto para şirketlerine bankacılık sektörüne benzer düzenlemeler getirmeyi düşündüğü bildirildi.

Wall Street Journal‘ın konuyu bilen isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberine göre, düşünülen düzenlemelere şirketleri banka olarak kaydolmaya teşvik etmek de dahil.

Yönetimin bu düzenleme ile ABD Doları gibi ulusal para birimlerine endeksli olan sabit coin’lerin finansal paniğe yol açabileceğine dair endişeleri hafifletmeyi hedeflediği belirtiliyor. Hükümetin böyle bir düzenleme için iki yol belirlediği kaydediliyor. Buna göre, ilk yol Kongre, diğeri ise Finansal İstikrar Gözetim Konseyi (FSOC) aracılığıyla bir düzenleme. Kaynaklara göre ikinci seçenek, hükümetin tercih ettiği bir yaklaşım değil.

Öte yandan haberde, ABD Hazine Bakanlığı liderliğindeki grup tarafından hazırlanan sabit coin raporunun Ekim ayının sonlarında yayımlanmasının beklendiği ifade edildi.

Şu anda kripto para piyasasında en yaygın olarak kullanılan sabit coin USDT. USDT’nin arkasında ise geçmişte ABD ile bazı sorunlar yaşayan Tether var. Bir diğer büyük sabit coin de USDC. USDC’yi ise Circle ile Coinbase’in oluşturduğu bir konsorsiyum olan Centre yönetiyor.

Bu arada kripto para sektörüne verdiği destekle bilinen senatör Cynthia Lummis, dün yaptığı açıklamada, sabit coin’lerin yüzde 100 oranında nakit varlıklarla desteklenmesi ve ayrıca düzenli olarak da denetlenmesi gerektiğini söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl