Biden’ın dün sunduğu 5.8 trilyon dolarlık bütçede kripto para detayı

ABD başkanı Joe Biden, dün 5 trilyon 800 milyar dolarlık 2023 mâli yılı bütçesini Kongre'ye sundu. Rekor seviyede askeri harcamaların önplâna çıktığı bütçede, kripto paralarla ilgili de bazı ipuçları yer aldı. Beyaz Saray, önümüzdeki 10 yılda kripto para vergilerinden yaklaşık 10 milyar dolar daha fazla gelir elde etmeyi hedefliyor.

ABD başkanı Joe Biden’ın dün Kongre’ye sunduğu 2023 yılı mâli bütçe teklifinde kripto paralarla ilgili detaylar da yer aldı. Beyaz Saray’ın dijital varlıklar konusunda şu anda vâr olan kanunları modernize etmek istediği, bu değişimin içinde özellikle yeni bir vergi beyan kuralının olacağı ve önümüzdeki 10 yıllık dönemde bu değişim sayesinde 10 milyar dolarlık yeni bir gelir kalemi yaratılacağı belirtildi.

Fidye yazılımları için istihdam

Vergi kurallarının değişmesinin yanında ayrıca, bütçede 52 milyar dolarlık ekstra bir fon ayrıldığı da görüldü. Adalet Bakanlığı için ayrılan bu fon ile, bakanlık bünyesinde fidye yazılım saldırılarına karşı mücadele verecek daha fazla ajanın alınması hedefleniyor. Bu kişiler, yeni gelişen teknolojiler konusunda eğitilecek ve özellikle kripto paraların kötü amaçlı olarak kullanılmasına karşı çalışacaklar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – On-chain analisti mevcut durumu Eylül 2020’ye benzetti

Hazine Bakanlığı’ndan da kripto adımı

Beyaz Saray’ın bütçesinin yanı sıra Hazine Bakanlığı da, önümüzdeki 4 yıl için hazırladığı stratejik plânını yayımladı. Buna göre; Finansal İstikrar Gözetim Konseyi (FSOC) önümüzdeki yıllarda finansal istikrarı bozabilecek iki unsur belirledi. Bunlar iklim değişikliği ve dijital varlıklar oldu. Hazine Bakanlığı, FSOC’nin bu konuların üzerindeki yetkilerini de artıracak.

Mart ayında kripto paralar konusunda bir başkanlık kararnamesi çıkaran Biden’ın bütçe teklifinde en çok tartışılan konular ise dolar milyarderlerinden alınan vergilerin artırılması, Amerikan ordusu için talep edilen rekor seviyede kaynak ve daha fazla polis memurunun işe alınması olarak gösteriliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl