‘Big Short’ Danny Moses: Kripto para piyasasında düşüş bitmedi

‘The Big Short’ ile ünlenen yatırımcı Danny Moses, Yahoo Finance’e yaptığı açıklamalarda; ABD’nin resesyona girmesinin kaçınılmaz olduğunu, Tesla hisselerinin daha da düşeceğini ve kripto para piyasasındaki çöküşün henüz sona ermediğini söyledi.

ABD’nin ekonomik bir gerilemeden kaçabileceğini düşünüp düşünmediğini sorulan Dany Moses, 2 ve 10 yıllık Hazine tahvillerinin tersine dönmüş getiri eğrisine işaret ederek “Sanmıyorum” cevabını verdi. Kısa vadeli tahvillerin uzun vadelilerden daha yüksek getiri sağlaması, yatırımcıların faiz oranlarının zaman içinde düşmesini beklediklerini gösterdiğinden, yaklaşan bir durgunluğun, yani resesyonun güvenilir bir göstergesi olarak biliniyor.

Zayıf talep öngörüsü Michael Burry ile aynı

Moses röportaj sırasında, S&P 500 ve tüketici talebine ilişkin olarak “The Big Short”ta yer alan bir diğer yatırımcı Michael Burry’ninkine benzer bir kötümserlik dile getirdi.

Burry, “Bence önümüzdeki yıl kazançlarımız yatay ya da negatif olacak ve tüketici harcamalarının gerçekten yavaşlamaya başlayacağını düşünüyorum.” demişti. Zayıf talep ve şirket kârları üzerindeki baskı, genellikle şirket kazançlarına göre değerlenen hisse senetleri için de kötü bir işaret olarak görülüyor.

“Ekonomik gerileme yüksek değerli şirketleri vuracak”

Moses Ventures’ın patronu, en çok Steve Eisman yönetimindeki risk korunma fonu FrontPoint Partners’taki trading yöneticiliği ile tanınıyor. Ayrıca kendisi “The Big Short”un film uyarlamasında Steve Carell tarafından canlandırılmıştı. Moses, 2000’lerin ortasındaki konut balonunun çöküşünü öngören ve bundan kâr elde eden az sayıdaki kişiden biriydi.

Deneyimli yatırımcı günü yaptığı açıklamada, ekonomik gerilemenin, büyümek için sıfıra yakın faiz oranlarına güvenen yüksek değerli şirketleri vuracağını bildirdi.

“Bunların en büyüğü Tesla”

Röportajda Tesla şirketine de değinen Moses, “Benim için değerleme, sermaye piyasaları açısından yanlış olan her şeyi temsil eden tek şirket ve ‘meme coin’ bağlantılı hisse senetlerinin kralı olan Tesla’dır.” dedi.

Tesla hisselerinde short pozisyonda olan Moses, Elon Musk’ın elektrikli araç şirketinin olması gerekenin üzerinde değerli olduğunu savundu ve kazançlarının zaman içinde zayıflayacağı tahminini yaptı. Tesla hisseleri 2020’nin başında bölünmeyle ulaştığı 30 dolarlık fiyatından geçtiğimiz kasım ayına kadar 400 doların üzerine çıkmıştı. Ancak o zamandan bu yana fiyatı yarıdan fazla düşerek 182 dolara geriledi.

“FTX çöküşünün yansımaları devam edecek”

Ünlü yatırımcı ayrıca, Sam Bankman-Fried’in FTX borsası, BlockFi ve son günlerde çöken diğer endüstri oyuncuları arasındaki yakın bağları vurgulayarak kripto para piyasasındaki kargaşa hakkında da konuştu. Moses konu hakkında, “Bunun çözüldüğünü görmeye devam edeceğiz. Umarım sadece bu sektörle sınırlı kalır, ama yine de burada daha fazla yansımaların olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“Teknolojinin kendisi kalıcı olacak”

Uzun süredir Bitcoin’e şüpheyle yaklaşan yatırımcı, sektörün çöküşünü öngörmekten kaçındı. Blok zinciri uygulamalarını örnek göstererek “Kripto bir şekilde var olacak” diyen Moses, “Tıpkı dot-com balonunun patlaması gibi, pek çok şirket yok olup gidecek ama teknolojinin kendisi muhtemelen kalıcı olacak.” diye konuştu.

Fotoğraf: Flickr/Brookings Institution

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl