Hack’lenen kripto para borsası Bilaxy’den açıklama: Ağır kayıp var

Son dönemde artan kripto para borsaları ve DeFi protokolleri hack'lenme olaylarına Bilaxy borsası da eklendi. Borsadan yapılan son açıklamada, saldırıda ağır bir kayba uğrandığı bildirildi.

Kripto para evreninde borsa güvenliği ve soğuk cüzdanların önemi bir kere daha anlaşıldı. Bu kez de kripto para borsası Bilaxy hack’lendi. Borsanın Twitter ve Telegram hesaplarından ise hack olayının ardından ilk açıklamada şöyle denilmişti:

“Bilaxy’nin sıcak cüzdanı hack’lenmiştir. Lütfen Bilaxy hesaplarınıza fon göndermeyin. Şu anda kontrol ve düzeltme aşamalarında zamanla yarışıyoruz.”

Bilaxy, bu açıklamanın ardından saatler süren bir sessizliğe büründü. Yaklaşık 24 saat sonra ikinci bir açıklama geldi. Bu açıklamada, olaya ilişkin daha fazla detaya yer verildi.

Bilaxy’nin ERC-20 sıcak cüzdanının 28 Ağustos günü TSİ 21.00 – 22.00 aralığında ciddi bir saldırıya uğradığı, hacker’ın 295 farklı ERC-20 token’ından henüz bildirilmeyen miktarda ele geçirdiği ve bir başka adrese aktardığı kaydedildi.

Açıklamada, ilerleyen günlerde sistem güvenliği denetimi ve soruşturmanın kapsamlı bir şekilde yapılması için profesyonel güvenlik kurumlarıyla çalışılacağı vurgulandı. Olayın polis teşkilatına bildirileceği, fonları geri alabilmek için tüm çabaların sarf edileceği belirtildi.

Açıklamaya göre Bilaxy, bu olayda ağır bir kayba uğradı. Hizmetlerin yeniden başlatılmasının çok zaman alacağı, en az 2 hafta boyunca sistem mimarisini yeniden oluşturmak için çalışılacağı ifade edildi.

Saldırı sırasında ele geçirilemeyen token’ların tümünün soğuk cüzdana taşındığı bilgisi de verildi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta da Japonya’nın az sayıdaki regüle borsalarından biri olan Liquid Global hack’lenmiş ve borsadan 90 milyon dolar değere yakın kripto para çalınmıştı. FTX borsası ise Liquid’e 120 milyon dolarlık borç vererek, zararını kapatmasını sağlamıştı. Liquid ekibi, geri kalan varlıkları ise soğuk cüzdanlara taşımayı başarmıştı.

Kripto para ve dijital teknoloji geliştikçe tüm dünyadaki hack olaylarının sayısı da artıyor. Merkeziyetsiz finans protokollerinden kripto para borsalarına, büyük şirketlerin sistemlerinden ABD’nin en büyük petrol boru hattına kadar normal hayata sekte vuracak pek çok hack olayının son 1 senede yaşanması da dikkat çekiyor.

Özellikle ABD’de doğu yakasının en büyük petrol boru hattının hack’lenmesi üzerine çok büyük bir kriz yaşanmış ve bazı politikacılar bu durumdan ötürü kripto paraların yasaklanması gerektiğini bile söylemişlerdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl