BiLira (TRYB) nedir ve nasıl alınır? BiLira hakkında her şey

Özet

  • BiLira nedir? BiLira (TRYB), 1:1 oranında TL’ye sabitlenmiş, Türk Lirası ile desteklenen stabil kripto para birimidir.
  • BiLira nasıl alınır? BiLira, Bilira.co’nun yanı sıra Bittrex, FTX ve Icrypex gibi borsalardan satın alınabilir.

Bitcoin’in ortaya çıkması ile ilk adımların atılmaya başlandığı ve artık günümüzde ayak seslerinin ciddi bir şekilde duyulduğu alternatif bir finans ekosistemi doğuyor. Paranın kontrolünün tamamen insanlarda olduğu, güvenli ve şeffaf bir ekonomi artık mümkün. Aracıların giderek ortadan kalktığı, kişiden kişiye değer transferinin mümkün olduğu ve bankacılık işlemlerinin (en basit örnek olarak borç alma-verme) bankaya ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilmeye başlanması ne kadar büyük bir ekosistemin doğmaya başladığını gözler önüne seriyor adeta.

Türk insanının da bu ekosisteme katılması ve faydalanması için BiLira isimli Türk Lirası’na endeksli stabil kripto para şirketi yaklaşık 1 yıldır hayatına devam etmekte. Sadece alternatif ekonomiye katılım için değil, global kripto para borsalarına masrafsız bir şekilde para transferi, uluslararası değer transferleri ve öğrencilere şeffaf bir şekilde burs sağlamak için de fayda sağlıyor. Şimdilik kullanım alanları bu kadarken, gelecekte bu sayının çok daha artacağından şüphe yok.

Gelin şimdi, BiLira nedir, nasıl çalışır ve nerelerde kullanılır sorularına cevap arayalım…

[toc]

BiLira nedir?

BiLira (TRYB), 1:1 oranında TL’ye sabitlenmiş, Türk Lirası ile desteklenen stabil kripto para birimidir. Yani her zaman 1 TL karşılığında 1 TRYB satın alınabiliyor ve yine 1 TRYB, 1 Türk Lirası olarak nakit paraya çevirilebiliyor. BiLira, her bir TRYB karşılığında banka hesaplarında reel Türk Lirası bakiyesi olup, böylece her piyasaya sürülen TRYB karşılığında 1 TL istikrarlı reel para birimi bulunmaktadır. Bu durum 1 TL ile 1 TRYB alabilmenizi ve 1 TRYB bakiyenizi her zaman 1 TL istikrarlı reel para birimine çevirebilmenizi sağlamaktadır.

BiLira nasıl çalışır?

Kripto para birimi denilince hep karmaşıklıktan çekinilse de BiLira’nın çalışma prensibi oldukça basittir. BiLira alımı gerçekleştirmek için kullanıcı, fonları bankaya havale eder, banka, işlemi teyit eder ve BiLira’ya bildirir. BiLira, kullanıcının bankaya yatırdığı Türk Lirası karşılığı kadar alıcının Ethereum Cüzdanı’na yada BiLira’nın listeli olduğu borsalardaki hesaba ait cüzdana TRYB aktarır. BiLira’yı satmak da bir o kadar kolaydır: kullanıcı, çeviri işlemi için TRYB’lerini BiLira’nın belirttiği cüzdan adresine yollar. BiLira gelen TRYB’yi yok edip toplam arzı azaltılır, bankaya bildirim yollar ve kullanıcıya fonlar havale edilir.

BiLira nasıl alınır?

BiLira’yı app.bilira.co adresi üzerinden kayıt olup hesabınıza giriş yaparak alabilirsiniz. Bunun yanı sıra BiLira, bugün itibari ile FTX, Bittrex Global, BTSE, Uniswap, ICRYPEX, Kyber Network, VirgoX ve Balancer üzerinde de listeleniyor. BiLira’yı bu platformlardan da elde edebilirsiniz.

BiLira nerelerde kullanılır?

Günümüzde sayısız kripto para birimi türetildi ve hepsinin paylaştığı en büyük özellik fiyatlarındaki oynaklık, 1 Bitcoin’in fiyatı siz bu cümleyi bitirene kadar binlerce TL oynayabilir. Bu durum da günlük hayatta kullanılması için stabil kripto para birimlerine ihtiyaç doğurmaktadır. Stabil kripto paralar dışındaki kriptolarda fiyatlar her an hatta her saniye değişebilmektedir. Ancak, BiLira gibi stabil kripto paralarda bu tür riskler yoktur, BiLira kullanıcıları değer kaybı yaşamadan alternatif ekonomiye katılabilmektedir.

Kripto paraları henüz günlük hayatımızın her alışverişinde kullanmıyor olsak da BiLira bir stabil kripto para biriminin sunduğu her avantajı günümüz Türkiye’sine uyarlıyor. BiLira, Ethereum blokzinciri üzerinde kurulmuş bir ERC-20 dijital varlığıdır ve bu özelliği sayesinde TRYB’lerinizi dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişiye dakikalar içinde gönderebilirsiniz. Anlaşmalı borsalar ile 100’ü aşkın dijital varlığı tek tuşla satın alabilirsiniz. Aynı zamanda, dağıtık finans ürünlerini keşfedip her türlü varlığın alım satım işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

BiLira’nın kullanım alanlarını özetlemek gerekirse:

  1. Global borsalara bir rampa: app.bilira.co sitesi üzerinden BiLira (TRYB) alımlarınızı yaparken, direkt olarak borsalardaki TRYB adresini yazabilirsiniz. Böylece masrafsız bir şekilde borsalara para gönderebilirsiniz. Şu anda FTX, BTSE, VirgoX gibi global borsalarda bulunuyorlar, ancak anlaşma sağladıkları borsa sayıları giderek artıyor. Detaylı anlatım için şu videoyu izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=X-_edjrnaB4
  2. DeFi için bir kapı: TRYB’lerinizi kripto borsalarına aktarabildiğiniz gibi, kişisel Ethereum tabanlı cüzdanlarınıza (Metamask, MEW, Argent vs.) da aktarabiliyorsunuz. Örneğin, merkeziyetsiz borsalar (DEX) Uniswap ve Kyber Swap üzerindeki kripto paralara TRYB ile takas işlemi gerçekleştirebilirsiniz. DEX’ler üzerinde TRYB takas etmeyi anlatılan videoyu izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=E9r9oTcNSKY
  3. Uluslararası para transferi: SWIFT transferleri yaparken çok uçuk komisyonlar verebilir ve günlerce bekleyebilirsiniz. Bir BiLira kullanıcısının SWIFT yapmak yerine, Amerika’dan annesine BiLira ile çiçek almasını şu tweetten okuyabilirsiniz: https://twitter.com/umurbasar/status/1259485742214057984
  4. Bağış: Belki de sosyal faydayı en çok bu noktada sağlıyorlar. Uçurtma Projesi ile beraber maddi yardıma ihtiyacı bulunan öğrencilere, şeffaf bir şekilde blokzinciri altyapısıyla burs sunuyorlar. Uçurtma Projesi nedir diyenleriniz olursa diye sitesine bu linkten erişebilirsiniz: ucurtmaprojesi.com

Daha fazla bilgi ve iletişim için BiLira Telegram kanalına katılabilirsiniz: https://t.me/BiLira_Official

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl