Dolar milyarderi yatırımcı Ackman kripto yatırımlarını açıkladı

Serbest yatırım fonu Pershing Square Capital’in kurucusu olan iş adamı Bill Ackman, artık eskisi gibi kripto para karşıtı olmadığını ve birçok şüphesini giderdiğini belirtti. Twitter'dan yazdığı uzun "flood"da kripto para yatırımlarını açıklayan Ackman, ayrıca bu yatırımların tüm portföyünün yüzde 2'sini oluşturduğunu belirtti.

Dolar milyarderi yatırımcı Bill Ackman da artık kripto endüstrisine olumlu bakan kişilere eklendi. Twitter’da yazdığı uzun bir tweet serisiyle kripto paraların hayatımızda uzun süre kalacağını söyleyen Ackman, yine de dolandırıcıların ayıklanması için regülatörlerin legal projeleri teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

“Dolandırıcılık da kolaylaşıyor”

Bazı kullanışlı kripto para projelerini araştırdıktan sonra artık sektöre eskisi gibi şüpheci yaklaşmadığını dile getiren Ackman şunları söyledi:

“Telefon, internet ve kriptonun bir tek ortak özelliği var. Hepsi dolandırıcılığı kolaylaştırmak için yaratılan fırsatları daha da geliştiriyor. Ben de geçmişte kriptoya karşı şüpheciydim ancak bazı projeleri gördükten ve onları araştırdıktan sonra bu durum ortadan kalktı. Kullanışlı iş ve teknolojiler ortaya çıkıyor. Bunlar bu zamana kadar hiçbir şekilde vâr edilememiş iş ve teknolojilerdi. Kriptodaki en önemli problemlerden biri ‘pump ve dump’ faaliyetinin token’lar vasıtasıyla çok daha kolay yapılabilmesi… Bu da dolandırıcılıkların ciddi şekilde artmasına yol açıyor. Tüm bu dolandırıcılık artışlarına rağmen ise regülasyon ve kontrollerin mantıklı bir seviyeye gelmesiyle kriptonun da sosyal hayata olan katkısı internet ve telefon ile karşılaştırılmaya başlanacaktır. Dolayısıyla sektörün tüm yasal katılımcıları dolandırıcılık aktörlerini hem elemek hem de ortaya çıkarmak için regülatörler tarafından teşvik edilmelidir”

“Helium ile bir token’ın somut değer yaratabileceğini gördüm”

Daha önce token’larda hiçbir somut değer görmediğini ancak Helium projesiyle bu durumun değiştiğini belirten Ackman şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce token’ların hiçbir şekilde somut değer barındırmadıklarını ve dolayısıyla sektörü lale çılgınlığının bir modern versiyonu gibi görüyordum. Ancak zaman ile bunun değiştiğini gördüm. Helium da bunlardan biriydi. Helium küresel bir wi-fi ağı oluşturdu. Hem küresel şekilde wi-fi cihazlarının takibini yapıyor hem de diğer wi-fi ağlarına bağlı kullanım alanlarındna yararlanıyor. Helium’un 974 bin hotspot’tan oluşan küresel ağı, HNT token çıkarmak için cihazı satın alan kişiler tarafındna yaratıldı. Ağı kullanmak isteyen müşteriler HNT satın almak ve onu yakmak zorundalar. Dolayısıyla zaman geçtikçe, madenciler hotspot cihazlarından alacak ve HNT token kazanmak için bu cihazları çalıştıracak. Kullanıcılar ise ağı kullanmak için HNT token almak zorunda olacaklar. Ağ için artan talep HNT için de artacak. HNT’nin sınırlı arzı da göze alındığında arz ve talepteki artış veya azalışlar HNT’nin fiyatını da etkileyecektir”

Dolar milyarderi yatırımcı ayrıca Helium’un müşterileri arasında elektrikli scooter ve bisiklet şirketi Lime’ı da gösterdi. Ancak burada düzeltilmesi gereken bir nokta bulunuyor. Lime şirketi Helium’un müşterisi olmadığını açıklamıştı. Helum da bir süre önce Lime’ı web sitesinden çıkarmıştı.

Övdü ama “yatırımım yok” dedi

Tüm bunlara rağmen ise Ackman, Helium yatırımı olmadığını ancak otomobillerden veri toplama projesi olan DIMO’da ise küçük bir yatırımı olduğunu söyledi. Ackman birkaç başka projede ve 7 adet kripto VC fonunda da yatırımları olduğunu ancak bunların toplamının portföyünde yüzde 2’lik oranı aşmadığını da belirtti.

Saylor’dan Bitcoin tavsiyesi

Ackman tweet’lerine bir cevap da Bitcoin yatırımlarıyla bilinen Michael Saylor’dan geldi. Saylor kriptoda en önemli uygulamanın para olduğunu ve ekonomik, teknik ve mühendislik açısından bu anlamda öne çıkan kriptonun da Bitcoin olduğunu belirtti. Saylor, “Büyük taahhütlerde bulunmadan önce Satoshi’nin protokolünü ve Bitcoin’in kaynağını incelemenizi öneririm” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl