Bill Gates: 2-3 yıl içinde çoğu sanal toplantı metaverse’de olacak

Yazılım şirketi Microsoft'un kurucusu olan ve pandemiyle ilgili fikirleri sürekli olarak tartışılan Bill Gates, kişisel blog sayfasından 2021 yılını değerlendiren bir yazı yayımladı. Artık pandeminin sonunun gözüktüğünü düşündüğünü belirten Gates, gelişen teknolojiye de değindi ve "2-3 yıl içinde sanal toplantılarımızın çoğu dijital avatarlarımızla birlikte metaverse'de olacak" dedi. Gates'in herkesin VR gözlüklere ve hareket yakalayan eldivenlere ihtiyacı olacağını söylemesi de dikkat çekti.

bill-gates

Microsoft’un kurucularından Bill Gates, blog sayfasından pandemi, dünyanın gittiği yön ve teknolojiyle ilgili bir yazı yayımladı. 2021 yılında 2020’ye oranla Kovid’den daha fazla insanın hayatını kaybettiğini ve artık hayatımızın eskisi gibi olmayacağını düşündüğünü belirten Gates, buna rağmen koronavirüs pandemisinde sona yaklaşıldığını iddia etti.

Pandemiyle beraber hayatların da değiştiğini, yaptığı sanal toplantılardan sonra geçmişte arkadaşlarıyla görüştüğünü ancak artık sadece evinin bahçesinde yürümek zorunda kaldığını belirten Gates, aşı olduktan sonra ise biraz daha fazla dışarı çıkabildiğini belirtti.

“Toplantılar metaverse’de olacak, VR gözlükleri gerekecek”

Paul Allen ile birlikte Microsoft’u ilk kurdukları yıllarda, kişisel bilgisayarların insanların hayatında ciddi bir öneme sahip olacağını düşündüklerini ancak bugünkü ortamı hiçbir şekilde hayal edemediklerini belirten Gates, “Artık dünya birbirine hiç olmadığı kadar bağlı” dedi.

İnsanların sanal toplantılarının artık 3 boyutlu ortamlarda ve avatarların kullanılarak metaverse’de olacağını belirten Microsoft kurucusu şunları söyledi:

“Önümüzdeki iki veya üç yıl içinde, çoğu sanal toplantı, dijital avatarları olan bir 3 boyutlu alan olan metaverse’te olacaktır diye düşünüyorum. Hem Facebook hem Microsoft kısa süre önce bu konu hakkındaki vizyonlarını açıkladılar. İnsanlar avatarlarını insanlarla tanışmak için kullanacaklar. İfadelerinizi, beden dilinizi ve sesinizin kalitesini ayarlamak için hareket yakalama eldivenleri ve sanal gerçeklik (VR) gözlüklerine ihtiyacınız olacak ama şu anda bu kalabalıkların elinde olan bir teknoloji değil. Bu yüzden adaptasyon süreci yavaşlayacak. Bugün ise sanal toplantılara herkesin katılabiliyor olmasının altında, yine herkesin evinde bilgisayar ve elinin altında da telefon olması yatıyor. 3 boyutlu avatarlar konusunda çalışan birçok şirket var. Gerçekten müthiş işler çıkarıyorlar.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl