Bill Gates: Kripto paralar doğrudan ölümlere neden oluyor

Bill Gates, bu yıl Reddit'teki "Bana herhangi bir şey sor (AMA)" etkinliğinde kripto topluluğu kızdıracak provokatif söylemlerde bulundu.

Bill Gates, bu yıl Reddit’teki “Bana herhangi bir şey sor (AMA)” etkinliğinde kripto topluluğu kızdıracak provokatif söylemlerde bulundu.

Microsoft’un kurucusu ve eski CEO’su, aynı zamanda 86 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin adamı olan Gates, altıncı yıllık Reddit AMA’sında kripto para birimleri hakkında bazı olumsuz ifadeler kullandı.

Eşi Melinda ile birlikte soruları yanıtlayan Gates, şunları söyledi:

“Kripto para birimlerinin asıl özelliği gizliliktir ve bunun iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum. Hükümetin kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve terör finansmanı vakalarını ortaya çıkarma becerisi iyi bir şeydir. Şu anda kripto paralar fentanil ve diğer uyuşturucuları satı almak için kullanıyor. Bu yüzden doğrudan ölüme neden olan ender bir teknoloji. Bence ICO’lar ve kripto para birimleri etrafındaki sepakülatif dalga, süper riskli.”

İstatistikler, Gates’i doğrulamıyor

Bill Gates’in yorumlarına tezat bir şekilde online uyuşturucu alımları giderek artarken kullanıcıların büyük çoğunluğu hala daha geleneksel yöntemleri tercih ediyor. 2017 Küresel Uyuşturucu Araştırması’na göre kullanıcıların yarısından çok daha azı maddeleri herhangi bir ülkedeki dark web yoluyla satın alıyor. Uyuşturucu satın almak için dark web‘i kullanan kullanıcıların oranı toplamın yüzde 10.1’ini oluşturuyor.

Reddit kullanıcılarından tepki aldı

Gates’in bu sözleri Reddit kullanıcılarının tepkisini çekti. Bazıları ona Bitcoin‘in teknik raporunu yeniden okumalarını önerirken bazıları ise ünlü statüsü ile kripto para piyasasını etkileme girişiminde bulunduğu düşüncesiyle onu kınadı.

Gates’in çelişkili açıklamaları

Oysa 2015 yılında Gates’in kripto para birimlerine ilişkin tutumu çok iyimserdi. Microsoft’un kurucusu, Bloomberg ile o yıl yapılan bir röportajda “Bitcoin, para biriminden daha iyi” ifadesini kullanmıştı.

Bunların yanı sıra Bill&Melinda Gates Vakfı, Kenya’da tüccarların kripto paraları kabul etmeleri için Blockchain altyapısının geliştirilmesine sponsor olmuştu.

Kripto para birimleri, Gates için kuşkulu bir alan olurken Blockchain teknolojisi de Microsoft’un ilgisini çeken bir alan olmayı sürdürüyor. Şirket, geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamayla Blockchain tabanlı merkezsiz kimlikleri, Microsoft Authenticator uygulamasına entegre etmek için uğraşıyor. Şirket bunun için Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi halka açık blok zincirlerini kullanacağını da duyurmuştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl