Bill Gates: Web3 ve metaverse değil, yapay zeka!

Dünyanın en zenginleri arasında yer alan Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates için geleceğin anahtarı Web3 ya da Metaverse'ten ziyade yapay zekada.

2022’de milyarderler listesinde 4. sıraya gerileyen Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Reddit’teki AMA (bana herhangi bir şey sor) etkinliğinde kullanıcılardan gelen soruları yanıtladı.

Teknoloji duayeninin iklim değişikliği, veganlık ve David Foster Wallace’ın Infinite Jest kitabı (kendisi okumamış) hakkındaki soruları yanıtladığı AMA oturumu sırasında, yapay zekanın günümüzün en heyecan verici teknolojik yenilik alanı olduğunu tekrar tekrar dile getirdi.

“Web3 ya da Metaverse değil yapay zekâ çığır açtı”

Bir Reddit kullanıcısının hangi güncel teknolojinin 2000 yılında internetin sahip olduğu potansiyele sahip olduğuna ilişkin sorusuna yanıt olarak “Yapay zekâ en büyük olanı” dedi. Gates sözlerine, “Dürüst olmak gerekirse, Web3 ya da Metaverse’ün kendi başlarına çığır açtığını düşünmüyorum, ancak yapay zekanın devrimi yadsınamaz.” şeklinde devam etti.

Son zamanlarda sosyal medyada fırtınalar estiren ChatGPT sohbet robotu hakkındaki düşünceleri sorulan Bill Gates, ürünün “gelecekte neler olacağına dair bir fikir verdiğini” söyleyerek “Tüm bu yaklaşımdan ve yenilikçilik oranından etkilendim.” diye ekledi.

Yapay zekayı insani yardım çalışmalarında kullanmak istiyor

Hayırsever olarak tanımlanan iş insanı, ayrıca yapay zekanın kendi insani yardım çabalarında kullanılabilme ihtimallerini de masaya yatırdı.

Çocukların matematiğe ilgi duymasını sağlayacak öğretmenlere sahip olmanın önemli olduğunu ve Gates Vakfı’nın da bunu aradığını söyleyen milyarder isim, “Afrika’da tıbbi bakıma kolay erişimi olmayan insanlar bizim için bir öncelik.” dedi.

“Sanal toplantılar Metaverse’e taşınacak”

Gates 2021 yılının sonunda, sanal toplantıların çoğunun iki veya üç yıl içinde Zoom ve Teams gibi 2D platformlardan Metaverse’e taşınacağını öngörmüştü. VR (sanal gerçeklik) teknolojisinin uzaktan toplantı deneyimini nasıl geliştirdiğinden etkilendiğini de sözlerine eklemişti.

“Kripto ve NFT’ler ‘büyük aptal kuramı’na dayanıyor”

Ancak ünlü milyarder, kripto paralar ve NFT’lerden hoşlanmadığı konusunda da netti ve bunların “Yüzde 100 ‘büyük aptal kuramı’na dayandığını” söylemişti.

Bu arada, Gates’in günlük olarak şirketi yönetmese de hala dahil olduğu Microsoft, Metaverse’e doğru ilerlemeye devam ediyor. Geçen yıl Meta, Sony ve Alibaba ile birlikte Metaverse Standartları Forumu’nu kuran 35 şirketten biri olmuştu. Şirket ayrıca Gates’in sanal toplantılarla ilgili öngörüsünü gerçeğe dönüştürmek için çalışmalarını sürdürürken toplantı uygulamalarını Meta cihazlarında kullanılabilir hale getiriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl