Kripto analiz şirketi Arcane Research analisti Vetle Lunde, sektörün bir devinin iflas ve kaoslar arasında dimdik ayakta durarak geçen yılın “açık ara galibi” olduğunu iddia etti. Lunde, hangi açıdan bakılırsa bakılsın 2022’de kripto para borsaları arasında kazananının Binance olduğunu söylüyor.

Lunde, spot hacmin yüzde 92’si, küresel sürekli hacmin yüzde 66’sı, küresel vadeli işlemlerin (OI) yüzde 49’u Bitcoin sürekli/vadeli işlem hacminin yüzde 61’i ve BTC sürekli/vadeli işlemlerde açık pozisyonun yüzde 30’u ile Binance borsasının 2022 yılının açık ara galibi olduğunu öne sürüyor.

Bitcoin işlem hacminde yüzde 92’lik pay

Lunde, en büyük kripto para borsasının Bitcoin için işlem ücretlerini kaldırmasından bu yana, BTC işlem hacmine tamamen hâkim olduğunu ve şu anda yüzde 92’lik bir orana sahip olduğunu kaydetti.

Analist, öte yandan, buna benzer bir durumun batan Bitcoin borsası Mt. Gox’un altın çağlarında yaşandığını bildirdi.

Binance’in galip geldiği diğer yönleri ise şöyle sıraladı:

  1. Sabit coin piyasasında pazar payı elde etmesi
  2. BNB’nin BTC ve ETH’den büyük ölçüde daha iyi performans sergilemesi
  3. Birçok rakibinin iş gücünün yarısını işten çıkardığı ya da iflas ettiği bir yılda çalışan sayısını iki katına çıkarması

2023 için ana etken düşük aktivite

2023 tahminlerine yer verilen analizde, önceki üç yıla kıyasla çok daha sıkıcı bir piyasada işlem hacimleri ve volatilitenin düşüş beklentisi yer aldı. Ayrıca 2023’ün büyük bir bölümünde düşük aktivitenin ana eğilim olmasını bekledikleri bildirildi. Yeni yılda, sabır ve uzun vadeli pozisyonların kilit önem taşıyacağının da altı çizildi..

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl