Binance’ten 6 DeFi projesine 350 bin dolarlık ödeme

Dünyanın en büyük kripto borsalarından Binance'in DeFi atağı devam ediyor. Borsa, merkeziyetsiz finans projelerine, kendi blokzinciri üzerinde oluşturulmaları şartıyla maddi kaynak sağlıyor. Bu projelerden 6'sının bu fon çerçevesinde ilk ödemelerini aldıkları belirtildi.

Son dönemde gösterdiği DeFi atağıyla dikkat çeken Binance, 100 milyon dolarlık fon kapsamında destek olduğu DeFi projelerine 350 bin dolarlık ilk ödemenin dün yapıldığını açıkladı. 100 milyon dolarlık hızlandırıcı fon, merkeziyetsiz finans projelerinde, geliştiricilerin çabalarını hızlandırmak ve yeni bir merkeziyetsiz finansal ekosistem oluşturmak için Eylül ayında başlatılmıştı.

Konuyla ilgili olarak CEO Changpeng Zhao şunları söyledi:

“Endüstrinin altyapısına ve teknolojisine katkıda bulunacağını düşündüğümüz yüksek kalitede DeFi projelerinin gelişimine destek olmak ve DeFi’ın potansiyelinin kilidini açmak için 100 milyon dolarlık bu hızlandırıcı fonu devreye sokmuştuk”

AnySwap, Arkane Network, BakerySwap, Bitquery, PancakeSwap ve Proxima‘nın içinde bulunduğu bu altı blokzincir projesi, 3 saniyelik blok zamanı ve ucuz ağ ücretleriyle bilinen borsanın kendi blokzincir ağı olan Binance Smart Chain (BSC) üzerinde çalışıyor.

Binance projelerin; ekip, ürün, vizyon ve blok zinciri ekosistemine katkı gibi kriterlere göre seçildiğini açıklarken, tümü BSC üzerine inşa edilen toplam 180’den fazla projenin de hızlandırıcı fon için başvuruda bulunduğu belirtildi.

Finanse edilen bu projelerin amaçları, otomatik piyasa yapıcılığından oyunlarda çözüm sağlayan veri platformlarına kadar uzanıyor. Bu projelerden PancakeSwap ise, akıllı sözleşmelerinde 218 milyon dolardan fazla tutması ve BSC’deki en büyük likidite sağlayıcısı olması sebebiyle diğerlerinden ayrılıyor.

2019’daki belirsizliklerden sonra DeFi, özellikle 2020 yaz aylarında büyük büyüme kaydetmiş ve yüksek faiz getirisi teklifleriyle teminatsız kredi verme ve trade seçeneklerinin olduğu milyar dolarların içeri aktığı bir endüstri haline gelmişti.

Yüzde 96’lık bölümünün Ethereum’da gerçekleştiği DeFi işlemlerinde yüksek talep olduğu dönemlerde ETH kaynaklı ölçeklendirme problemleri ve abartılı derecede yüksek olan işlem ücretleri ise sert şekilde eleştirilmeye devam ediyor.

Binance’de ölçeklendirme konusu çok daha başarılı ancak bunun sebebi BSC’nin birçok merkezi özelliğe sahip olması. Borsa bu yüzden son dönemde merkezi-merkeziyetsiz finans, kısaca CeDeFi (centralized-decentralized finance) terimini ortaya çıkardı.

Binance gibi şirketler şu anda kendi blokzincir teklifleriyle DeFi düzeninde pay sahibi olmaya çalışıyorlar ve görünen o ki bu konuda ciddi para harcamaktan da çekinmiyorlar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl