Binance, 8 milyon dolarlık “aşk dolandırıcılığı” davasında aklandı

Geçtiğimiz sene Teksas'ta yaşanan 8 milyon dolarlık bir "aşk dolandırıcılığı" olayında dava açılan şirketlerden biri konumundaki Binance için hakimden olumlu karar çıktı. Yaşanan dolandırıcılık olayında borsanın bir dahlinin olmadığı kanısına varan hakim, suçlamaları düşürdü.

Dünyanın en büyük kripto para borsası konumundaki Binance, Teksas’ta açılan bir davada aklandı. Sosyal platformlardan biri olan Tinder’ı kullanarak Teksaslı bir kadını dolandıran bir kişi, kadından 8 milyon dolar almayı başarmıştı.

Ödeme alınca güvenmeye başladı

Bir süre Tinder üzerinden, bir süre de Whatsapp üzerinden konuşan ikiliden, dolandırıcı olan ve kendisini “Jerry Bulasa” olarak tanıtan kişi, zamanla Divya Gadasalli isimli kadın üzerinde güven teşkil etti. Kadının kendisine düzenli gönderdiği paralardan sonra çeşitli ödemeler de yapan dolandırıcı, bu sayede güven kazandı ve her seferinde daha çok para istemeye başladı.

İlk etapta 10 bin ilâ 20 bin dolar arasında gönderilen paralar, bir süre sonra yüzlerce bin dolar ve sonunda da milyon dolarlara ulaştı.

Anladığında çok geçti

Sahte bir web sitesi üzerinden oluşturulan sahte şirketin müşteri hizmetlerini arayan Gadasalli, mantıksız yanıtlar almaya başladı ve olaydan şüphelendi. Neler olup bittiğini anladığında milyon dolarlarını kaybettiğini de idrak eden Gadasalli, dolandırıcı kişinin de hem Whatsapp hem de Tinder hesaplarını kapadığını gördü.

İşte bu olayların ardından dolandırılan kadın, işlemlerin yapıldığı iki kripto şirketi Poloniex ve Binance’e dava açtı. TD Bank ve Abacus adındaki iki bankaya da dava açan Gadasalli, mahkemeden ise sonuç alamadı.

“Binance hakkında kanıt yok”

Bölge hakimi Amos Mazzant, yaptığı açıklamada dolandırıcılık olayında Binance borsasının bir dahlinin olduğuna dair kanıt görmediğini belirtti. Hakim Mazzant ayrıca, olayın Teksas’ta yaşanıp yaşanmadığının da anlaşılamadığını, bu yüzden o dönem Teksas’ta faaliyet gösterme lisansı bulunmayan Binance’e bir suçlama getirilemediğini söyledi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl