Binance CEO’su Bloomberg’de konuştu: Şu anda bir alt sezondayız

Kripto para borsası Binance'in CEO'su ve kurucusu Changpeng Zhao, Bloomberg'de kripto para piyasaları hakkında açıklamalarda bulundu.

CZ olarak da bilinen Binance CEO’su Changpeng Zhao, Bloomberg’de Bitcoin fiyatını ve Blockchain ile kripto para sektörünün gidişatını değerlendirdi.

Geçtiğimiz hafta yaşanan Twitter saldırısı ve saldırganların Bitcoin istemesinden, koronavirüs salgınında kripto para piyasasının yaşadığı düşüşe ve Bitcoin’in bir güvenli liman olup olmadığı konusuna da değinen CZ, “Para basma ve itibari paranın ekonomilere akıtılmasıyla er ya da geç Bitcoin’de yükseliş yaşanacaktır.” dedi.

CZ’nin Bloomberg’e verdiği röportaj şu şekilde:

“Bitcoin’in bir süredir yönü kırması için ne gerektiğini ben de tam anlamıyla bilmiyorum. Zannediyorum bunun gerçekleşmesi için birkaç faktör var ve şartların oluşması için galiba zaman gerekiyor.”

“Yükseliş er ya da geç olacak”

“Para basma ve itibari paranın ekonomilere akıtılmasıyla er ya da geç Bitcoin’de yükseliş yaşanacaktır. Birçok arkadaşımla bu konuyu konuşurken Bitcoin’i bir stabil kripto para olarak nitelendiriyorum çünkü bir süredir gerçekten hiçbir hareket yapmıyor.”

“Şu anda bir alt sezondayız”

“Şu anda bir alt sezon yaşadığımızı söyleyebilirim. Binance Futures’da hacmin yüzde 60’tan fazlası altcoin’lerden geliyor ve bu rakam geçmişe göre çok daha fazla. Ayrıca 31 Mart’tan 31 Haziran’a kadar olan süreçte Binance’te olan 200 altcoin’den sadece 3 tanesi düşüş yaşadı. Sonuç olarak bunun kesinlikle bir altcoin sezonu olduğunu düşünüyorum. Bu durumu ateşleyen birkaç faktör olabilir. Elon Musk’ın Dogecoin’le ilgili tweet’i bile bunu sağlayan faktörlerden biri.”

“Twitter saldırısı Bitcoin’in suçu değil”

“Açıkçası ben Bitcoin’in itibari paradan daha şeffaf olduğunu düşünüyorum. Örnek olarak birisi bankayı soyarsa o nakit parayı takip etmek daha zordur. Bitcoin’de ise böyle değil. İnsanların adresleri belli ve coin’ler sürekli takip edilebiliyor. Ayrıca burada Bitcoin yanlış bir değer olduğu için gerçekleştirilen bir saldırı yok. Değerli olduğu için saldırganlar Bitcoin istediler. Banka soyulunca oradaki para kötü değildir. Burada da olay bence bu kadar basit.”

“Bitcoin, itibari paradan daha değerli olduğu için saldırganlar BTC istediler. Bitcoin sürekli reklamı yapılan bir değer. Sürekli konuşuluyor. Elon Musk da bazen tweet atıyor ama bu tür olaylarla gündeme gelmemesi tabii ki daha iyi olurdu.”

“Yanınızda Titanik batarsa siz de batarsınız”

“İnsanların kripto paralara güvenli liman olarak bakmasının altının doldurulması lazım. Siz batmayan bir bottaysanız ancak yanınızda Titanik batıyorsa, istediğiniz kadar batmamak üzerine üretilmiş bir botta bulunun yine batarsınız. Çünkü yanınızda Ttitanik gibi dev bir gemi de batıyor. Bundan etkilenmemeniz mümkün değil. Mart ayında tüm piyasalar çöktü. Hisse senedi piyasaları kripto para piyasasından binlerce kat daha büyük. Buralara yatırımları olanların kriptoya da yatırımı vardı ve kaybettikleri büyük paralardan dolayı sonunda nakit paraya dönmek istediler. Para basma ve ekonomiye pompalanan ciddi bir para var. Bu da çok önemli bir faktör. Bence Bitcoin’in güvenli liman özelliği zamanla oluşacaktır.”

“1.4 milyar insan dijital parayı öğreniyor”

“İki sene önce birçok ülkenin merkez bankasının hatta Çin Merkez Bankası’nın dijital paralara bu şekilde yaklaşacağını söyleseler inanmazdım. Şu anda Çin devleti 1.4 milyar insana dijital parayı öğretiyor. Bu kolay bir durum değil ancak insanlar dijital paraları öğrendikleri zaman mutlaka Bitcoin’e ve diğer Blockchain üzerindeki kripto paralara da yöneleceklerdir.”

“Bitcoin’i anlamaya az kaldı”

“Çin’de zaten dijital paralar kullanılıyor. Çok az insan nakit parayla alışveriş yapıyor. Bence Çin’in diğer ülkelere göre yeni sisteme alışması çok daha kolay olacak. AliPay ve WeChat gibi ödeme sistemleri QR kod kullanılarak yapılıyor. Ayrıca DCEP’ye (Çin’in merkez bankası destekli dijital parası) şu anda bir Blockchain bileşeni de entegre edilmiş durumda. İnsanların Blockchain’i anlaması için çok küçük bir engel kaldı. O da aşılınca Bitcoin’i de rahatlıkla anlayacaklardır.”

DeFi çok yeni bir alan. Fırsatlar ve riskler çok fazla. Dikkatli olmak lazım.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl