Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Binance’te listelenen AVAX, satış fiyatının %600 üzerine çıktı

Ana ağa geçiş yapmasıyla birlikte Binance'te listelenmeye başlayan AVAX, halka açık B opsiyonu satış fiyatının yüzde 600 üzerine çıktı.

grafik

Bilgisiyar bilimci Prof. Dr. Emin Gün Sirer’in liderliğindeki Blockchain projesi Avalanche’ın AVAX token’ı ana ağa geçiş yapar yapmaz büyük kripto para borsaları tarafından bir bir listelenmeye başladı. Binance de bunlardan biriydi.

AVAX token’ları, halka açık satışta 0.50 ve 0.85 olmak üzere iki ayrı fiyattan satıldı. 0.50 dolardan alanlar için 1 ve 1.5 yıl kilitli kalma süresi bulunuyordu. 0.85 dolarlık fiyatta ise herhangi bir kilitlenme süresi yoktu.

AVAX, Binance’te bulunan AVAX/USDT çiftinde 6 dolara dokundu. 0.85 dolarlık satış fiyatı göz önüne alındığında token’ın bunun yüzde 600 üzerine çıktığı söylenebilir. 0.50 dolarlık satış fiyatında ise yüzde 1100’lük bir fark söz konusu. AVAX, 6 dolarda çok kısa süre kalsa da halka açık token satışında alım yapmış olanlar için borsada 5 dolar seviyelerinden rahat satış imkanı verdi.

Token, haberin yayına girdiği dakikalarda 5.17 dolardan el değiştiriyor.

Avalanche çalışmaları, 2018 yılından bu yana sürüyor. Projeyi geliştiren ve devam ettiren Ava Labs, 2019 yılında risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz ve Coinbase’in eski CTO’su Balaji Srinivasan dahil olmak üzere çeşitli saygın yatırımcılardan 6 milyon dolar yatırım almıştı. Daha sonra 2020 yılında Galaxy Digital, Bitmain ve diğer birçok katılımcıdan özel token satışı yoluyla 12 milyon dolar elde eden Ava Labs, halka açık token satışını ise Temmuz ayında yapmıştı. Bu satışa ilgi yoğundu. Satış için ayrılan 72 milyon AVAX’ın tamamı, 100 ayrı ülkeden katılımla 4.5 saatten daha az bir sürede tamamlandı ve 42 milyon dolar toplandı.

Avalanche, 2020 yılında piyasaya sürülmesi merakla beklenen birkaç kripto para projesinden biriydi. Coinbase, birkaç ay önce AVAX’ı listelemek üzere incelediğini bildirmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl