Binance Avustralya’da türev pozisyonlar kapandı: Açıklama var

Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak kabul edilen Binance, bir bölüm Avustralyalı kullanıcısının türev pozisyonlarını kapadığını duyurdu. Bazı kullanıcıların yanlış şekilde "toptan yatırımcı" kategorisinde yer aldığı ve bu yüzden hesapların kapandığı belirtildi. Borsa CEO'su CZ de kayba uğrayanların zararlarının tazmin edileceğini söyledi.

Binance borsası Avustralyalı bir grup müşterisinin türev hesaplarını kapadı. Borsadan yapılan açıklamada küçük bir grup perakende müşterinin “toptan yatırımcı” statüsüne oldukları ve bu yüzden Avustralya regülasyonları gereği hesapların kapanmak zorunda olduğu belirtildi.

Bu konuda mağdur olan tüm kullanıcılarla iletişime geçildiği belirtilen bir açıklama da yapan Binance, “Borsamızda türev işlemleri sırasında kayba uğrayan müşterilerimizin kayıpları tazmin edilecektir” denildi.

Avustralyalı kullanıcılara gönderilen bir bildirimde de, müşteri hesaplarının yeniden açılabilmesi için, bu kişilerin yeni ve daha detaylı bilgiler sağlaması gerektiği de vurgulandı.

Avustralya regülasyonları gereği, türev işlem yapabilmek için “kalifiye yatırımcı” statüsünde olunması gerekiyor. Bunun için de 500 bin Avustralya doları varlık sertifikasına sahip olmak ve bir sınavdan da geçer not alınması şart koşuluyor.

Ancak borsanın bu kategoride olmaması gereken bazı perakende müşterileri de bu statüye taşıdığı ve işlem yapmalarına olanak tanıdığı görülüyor.

CZ’den de açıklama geldi

Borsanın CEO’su Changpeng Zhao da Twitter’dan yaptığı açıklamada pozisyonların kapanması yüzünden zarara uğrayanların kayıplarının telafi edileceğini ve Avustralya’da vadeli işlemleri yeniden açıp açmama konusunda çalışma yapacaklarını belirtti. CZ ayrıca “Yapılan FUD’ları umursamayın” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl