Binance Avustralya’nın türev lisansı iptal edildi

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), şubat ayından bu yana yaptığı araştırmalar sonucunda Binance'in ülkedeki türev işlem lisansını iptal etme kararı verdi.

Şubat ayında Binance borsasının Avustralya’daki iştirakinin müşterilerine ait hesaplarda yaşanan sorunlar, ASIC’nin soruşturma açmasına neden olurken bugün ise kurumdan iptal kararı çıktı. Borsanın ülkedeki türev işlem lisansı iptal edildi.

Ne olmuştu?

Binance borsasının Avustralyalı müşterilerinin bir bölümü, ülkedeki türev işlem gerekliliklerine sahip olmamalarına rağmen borsada bu tür işlemleri yapabilmişler ancak daha sonra hatanın fark edilmesiyle yaklaşık 500 kullanıcının hesabı kapatılmıştı. Birçok pozisyon tasfiye olurken, bu kullanıcıların yanlış şekilde “toptan yatırımcı” kategorisinde yer aldığı ifade edilmişti.

Hesapların kapatılmasının ardından da Avustralya regülatörü ASIC, Binance hakkında inceleme başlattığını duyurmuştu.

Bilindiği üzere Avustralya’da türev işlem yapabilmek için “toptan yatırımcı” statüsüne sahip olmak gerekiyor. Bu tarz yatırımcılar, işlem yapma konusunda daha fazla tecrübeye ve dolayısıyla daha fazla fona sahip olan kişiler olarak görülüyor.

Ancak Binance’in hesaplarını askıya aldığı kişilerin “toptan yatırımcı” statüsünde olmadıkları ortaya çıkmıştı. Borsa CEO’su CZ de, tasfiye olan pozisyonlardan ötürü kullanıcıların yaşadığı kayıpların kendileri tarafından tazmin edileceğini söylemişti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl