Bitcoin neden düşüyor, Binance’de neler oluyor?

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance'nin çok sayıda kullanıcısı, altcoin'lerinin kendilerinden habersiz bir şekilde satıldığını bildirdiler.

Çok sayıda Binance kullanıcısı, Reddit başta olmak üzere sosyal medya kanallarına Binance üzerindeki altcoin’lerinin habersiz ve onay istemeksizin aniden piyasa fiyatına satıldığını yazdı. Bazı kullanıcılar, altcoin’lerinin satılarak Bitcoin‘e, bazıları ise Viacoin’e çevrildiğini ifade ettiler. Bu kullanıcılar arasında birçok Türk kullanıcı da bulunuyor. Bu arada Viacoin, yüzde 45’in üzerinde artış gördü.

Binance’ten bir yetkili, Reddit’e konuyla ilgili olarak “Bazı kullanıcıların Binance’teki fonlarıyla ilgili sorun yaşadığına dair bildirimleri araştırıyoruz. Ekibimiz olanların farkında ve soruşturmamız sürüyor. Lütfen sabırlı olun, mümkün olduğunca çabuk bir güncelleme sağlayacağız.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Altcoin‘lerin satıldığı andan saatler önce Binance’nin İngiltere ve diğer birkaç bölgede server kesintileriyle mücadele ettiği ortaya çıktı.

Öte yandan çekim işlemleri bir süre durduruldu.

Binance’de yaşananların ardından piyasa sert düştü

Çok sayıda kullanıcının hesaplarındaki altcoin’lerin satıldığını bildirmesinin ardından Binance’nin hack’lendiği dedikodusu yayıldı ve kripto para piyasası sert düştü. Binance, borsanın hack’lenmediğini, problemin üçüncü taraf uygulamalardan (al-sat botları vb.) kaynaklandığını bildirdi.

Bitcoin yüzde 10’un üzerinde değer kaybederek 9600$’a gerilerken en büyük ilk 10 kripto para arasında en çok değer kaybını yüzde 15 ile Cardano yaşadı.

Binance CEO’sundan açıklama

Binance’nin CEO’su Changpeng Zhao, kişisel Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Zhao, yaptığı açıklamada, bazı hesapların daha önce kimlik avı yoluyla ele geçirilmiş olabileceğini, konuyu araştırdıklarını ve tüm fonların güvende olduğunu söyledi.

Kullanıcıların kendi güvenlikleri için üçüncü taraf uygulamalarının al-sat erişimini kesmeleri ve API anahtarlarını sıfırlamalarını, aktif değilse 2FA güvenlik önlemlerini aktif etmelerini öneririz.

Detaylar geldikçe güncellenecek…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl