Binance’in ABD borsasında Bitcoin fiyatı 1000 dolar pahalıya geldi

Bitcoin fiyatı dünden bu yana sert bir düşüş yaşarken, Binance'in ABD iştiraki olan Binance.US'teki fiyatın ise küresel değerden 500 ilâ 1000 dolar arasında daha fazla olduğu görülüyor.

Küresel piyasalarda Bitcoin yaklaşık 27.600 dolardan işlem görürken, Binance.US’te ise bu rakamın 500 ilâ 1000 dolar arasında değişen bir fiyatla daha pahalı olduğu görülüyor.

Son dönemde ABD’li regülatörler karşısında ciddi sınavlar veren borsadaki rakamın daha yüksek olmasının sebebi ise yine ABD’de mart ayında başlayan ve etkileri hala süren bankacılık krizi…

Bilindiği üzere Binance.US borsası, daha önce çalıştığı Silvergate ile Signature Bank’in iflaslarının ardından yeni bankacılık ortakları bulma konusunda zorluklar yaşıyor. Banka iflaslarından bu yana borsa, müşterilerinin fonlarını da tutan Prime Trust şirketi gibi aracı kurumlarla birlikte çalışıyor.

Sorunlar yaşanıyor

Bu durum ise borsanın dolar yatırma ve çekme işlemlerinde değişikliğe gitmesine yol açtı. Nisan ayında, bir dönem dolar hizmetlerini askıya alan Binance.US, daha sonra bu hizmetleri yeniden açmış olsa da, zaman zaman tıkanıklıklar yaşanmıyor değil.

Apple Pay ve Google Pay ödemeleri bazı dönemlerde sorun yaşayabiliyor ancak direkt banka transferleri ise problemsiz şekilde çalışıyor.

Kaçış yolu kripto paralar…

İşte tüm bu gecikmeler, birçok kullanıcının dolar çekimlerinde sorun yaşama korkusuyla kripto paralara yönelmesine sebep oluyor. Dolayısıyla çekimler daha çok kripto ile yapılıyor. Bu durum da Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara olan ilginin, dünyaya oranla daha fazla olmasını sağlıyor.

Binance’in bankacılık ortakları bulmasındaki zorluğun en büyük sebeplerinden bir tanesi de, tabii ki Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) borsa aleyhine açtığı dava… Bilindiği gibi burada dava edilen taraf Binance.US değil, şirketin küresel kurumu olan Binance borsasıydı. CFTC başkanı Rostin Behnam konuyla ilgili mart ayında yaptığı açıklamada, asıl sorunun ve para aklama işlemlerinin küresel borsa tarafından yapıldığını düşündüklerini söylemişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl