Binance’ten BRC-20 raporu: Bitcoin ekosistemi her şeyin başında

Binance borsası geçtiğimiz sene kripto dünyasında büyük ses getiren BRC-20 token'ları ve "Inscriptions" olarak da bilinen "Yazıtlar" ile ilgili bir rapor hazırladı. Raporda, bu geliştirmelerin henüz emekleme döneminde olduğu ve DeFi, NFT gibi alanlara da girerek çok ciddi bir büyüme potansiyeli taşıdğı ifade edildi. Raporda ayrıca, "Bitcoin ekosistemi önümüzdeki yıllarda bambaşka bir yerde olabilir" denildi.

Binance borsası geçen sene, BRC-20’lerin çıktığı dönemde yazdığı Ordinals/Inscriptions raporunu güncelledi. Borsa konuyla ilgili 13 sayfalık detaylı bir değerlendirme yazısı kaleme alırken, Yazıtlar ve BRC-20’lerin önümüzdeki dönemde çok daha fazla kullanım alanı olacağını iddia etti.

“Hala emekleme aşamasında…”

Bazı uzmanların BRC-20’leri, Bitcoin ağındaki tıkanmalardan ötürü sorun çıkaran varlıklar olarak gördüğü belirtilirken, bazılarının ise bu alanı “altın bir fırsat” olarak ifade ettiği yazıldı:

“Bazı uzmanlar Yazıtlar ve BRC-20’lerin, ağdaki tıkanmalardan ötürü sorun yarattığını ve bir işe yaramadığı konusunda eleştiri getiriyor. Bazıları ise onları altın bir fırsat olarak görüyor. Özellikle Bitcoin 2. katman geliştirmeleri bu anlamda ekosistemin büyümesine katkı veriyor. Bitcoin topluluğundaki genel kanı da, bu geliştirmelerin yeni birçok özellik kazandıracağı yönündedir. Henüz emekleme aşamasında olsa da şu ana kadar Bitcoin Ordinals, merkeziyetsiz finanstan NFT’lere kadar birçok alana dahil olmuştur. Büyüyen bu ekosistem hala çok küçük…”

“Bambaşka bir Bitcoin ekosistemi görebiliriz”

Toplam Bitcoin yazıtlarının 50 milyon seviyesini geçmesinden, “mempool” işlem sayısının önemli derecede artmasına kadar birçok anlamda rakamların yukarı gittiğinin görülmesine rağmen asıl önemli ve olumlu etkinin ise Bitcoin geliştiricileri tarafında olduğu kaydedildi:

“Fazla sayıda yeni geliştirici Bitcoin ekosistemine dahil oldu. Var olanların motivasyonları arttı. Projelerdeki güncellenme seviyesi de hızlandı. Artık topluluk içinde yeni fikirler ortaya atılmaya başlanıyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda bambaşka bir Bitcoin ekosistemi görebiliriz”

Raporda ayrıca EVM uyumlu zincirlerde de artık Yazıtlar’ın kullanılmaya başlandığı ve akıllı kontartları kullanan bu zincirlerdeki gelişmelerin bir süre daha izlenmesi gerektiği de ifade edildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl