Binance, BNB Chain’de zk teknolojisi desteğini duyurdu

Binance borsasının birinci katman zinciri olan BNB Chain, zero-knowledge olarak bilinen sıfır bilgi kanıtı desteğini açıkladı. zkBNB olarak adlandırılan bu teknoloji sayesinde kullanıcı deneyimlerinin yanı sıra, özellikle saniyelik işlemlerdeki ölçeklendirme metriklerinin gelişeceği belirtildi.

Binance, katman 1 zinciri olan BNB Chain’de sıfır bilgi kanıtı [zero-knowledge (ZK)] ölçeklendirme teknolojisi desteğini açıkladı. ZK teknolojisi, belli bir bilginin doğrulanması için tüm ayrıntıların açıklanmasına gerek kalmadan, bilginin matematiksel kanıtlarla sunulması olarak da biliniyor. zkBNB için test ağı 2 Eylül’de devreye girerken, ana ağ (mainnet) başlangıç hedefi ise 2023 öncesi olarak plânlanıyor.

“Beklemeler ve tıkanıklıklar giderilecek”

BNB Chain’den konuyla ilgili yapılan açıklamada ise zkBNB’de hedefin, ZK SNARK’lar olarak da bilinen ve saniyede daha fazla işlem yapılmasına olanak sağlayan unsurların kullanılmasıyla beraber işlem ücetlerinin düşürülmesi ve endüstride daha önce görülmemiş seviyede ölçeklenebilriliğin sağlanması olduğu vurgulandı.

İşlemlerde uzun beklemeler ve tıkanıklıklar yaşanması BNB Chain’in değindiği en büyük sorunlardan biriydi ve yapılan açıklamada zkBNB’nin bekleme sürelerini ciddi şekilde azaltacağı ve böylece çok daha iyi çalışan uygulamaların kullanıcılara sunulacağı belirtildi.

Buterin makalesinde bahsetmişti

Son dönemde ölçeklenebilirlik sorunlarını ciddi şekilde çözdüğü belirtilen sıfır bilgi kanıtı teknolojisi, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından da bir makalesinde bahsedilmişti. Bilindiği üzere BNB Chain, en çok benimsenen Katman 1 blok zincirlerinden bir tanesi ve 5.4 milyar dolarlık kilitli varlık barındırıyor. BNB Chain bu anlamda en fazla değerde varlık kilitlenen 3. zincir konumunda.

İlk olarak ZCash’te ilgi çekti

Uzmanlar zero-knowledge teknolojisinin aslında yeni bir geliştirme olmadığını ve yaklaşık 1985’ten bu yana en az 30 yıldır kullanıldığını ancak göreceli olarak kripto paralar için yeni bir teknoloji şeklinde kabul edilebileceğini belirtiyorlar. ZK SNARK’lar ilk olarak, bir Bitcoin fork’u olan ZCash’te kullanılmış, yüksek güvenlik gerektiren kanıtlar için kullanılması ve uzun vadeli ölçeklenebilirlik sağlaması sebebiyle de son zamanalrda ilgi çekmeye başladı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl