BNX token, saatler içinde yüzde 60 düştü: İşte nedeni

grafik-finans-cokus

Blockchain tabanlı oyun BinaryX’in token’ı BNX, dünden bu yana 134 dolardan 57 dolara yaklaşık yüzde 60 oranında düşüş yaşadı. Bitcoin fiyatı yatay seyrederken görülen bu düşüş, soru işaretleri yarattı.

İlk düşüş, 3 adresin satışlarıyla başladı

Lookonchain, dün 19.30’da 3 farklı adresin BNX’in işlem gördüğü merkeziyetsiz borsa PancakeSwap’taki BNX likidite havuzunu sıfırladığı, BNX-BUSD staking havuzundaki BNX’leri çektiği ve hepsini Binance ile PancakeSwap’ta sattığı belirledi. Adresler, toplamda yaklaşık 2 milyon dolar değerinde 15 bin 832 BNX satışı gerçekleştirdi.

BNX fiyat grafiği, Binance

Panik satışı, daha fazla düşüş getirdi

Araştırmacılar, bu üç adresin de aynı kişiye ait olduğunu düşünüyor. Yapılan satış, fiyatın kısa sürede yüzde 26 geri çekilerek 125 dolardan 93 dolara inmesine yol açtı. Ardından diğer yatırımcılar panik satışıyla fiyatın daha fazla düşmesine neden oldu.

Bunun üzerine, bir başka adresten de 14 bin 536 BNX, Binance’e transfer edilerek satıldı. Fiyat, yüzde 32 düşüşle 84 dolardan 57 dolara geriledi.

Yaklaşık 3 milyon dolarlık satış, BNX’in fiyatının yüzde 60’a yakın düşmesine yol açtı.

Fiyatı kim düşürdü?

Araştırmacılar, BNX’in fiyatının LUNA ve FTX olayları sırasında düşmediği, hatta arttığına dikkat çekti. Bu durumun, BNX’in fiyatının piyasa yapıcılar/proje ekipleri tarafından kontrol edildiği anlamına gelebileceği belirtildi.

Token dağılımları yeniden tartışmaya açıldı

BNX’teki çöküş, token projelerinin arz dağılımlarını tekrar tartışmaya açtı. En çok BNX tutan 30 adresin, toplam arzın yüzde 98’ini oluşturduğu belirlendi. Lookonchain’e göre sadece Binance’in ise toplam BNX arzının yüzde 37i’sini ve dolaşımdaki arzın ise yüzde 86’sını elinde tuttuğu tespit edildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl