Binance hacker’larından Chipmixer’a Bitcoin bombardımanı: 4836 BTC

Binance'ten geçtiğimiz Mayıs ayında çalınan Bitcoin'lerin yaklaşık 4900'ünün Chipmixer'a gönderilerek aklanmaya çalışıldığı iddia ediliyor.

Lüksemburg merkezli kripto para araştırma şirketi Clain tarafından yayınlanan rapora göre, 2019 yılının Mayıs ayında önde gelen kripto para borsası Binance’ten çalınan en az 4836 BTC, Bitcoin karıştırma servisi Chipmixer ile aklandı.

Siber korsanlar, saldırıdan sonra bir ay içinde çalınan paraları aklamaya başladı

Mayıs ayındaki saldırıda Binance, bugün 80 milyon dolardan daha fazla değere sahip 7000’in üzerinde Bitcoin çaldırmıştı. Clain, bu saldırıyı gerçekleştiren korsanların 12 Haziran 2019’dan itibaren çaldıkları kripto paraları aklamaya başladığını öne sürüyor.

Araştırma şirketi, saldırganların Chipmixer’ı kullanarak kripto paraların kaynağını gizlemeye çalıştığı sonucuna varırken borsalara transfer yapıldığını gösteren herhangi bir kanıt olmadığını söylüyor.

Daha önce farklı birkaç şirket, Binance’ten çalınan kripto paraların en azından bir kısmının küçük miktarlarla borsalara taşındığını ve büyük olasılıkla buralarda satıldığını iddia etmişti.

Chipmixer gibi platformlar, cüzi bir ücret karşılığında kripto para işlemlerini birbirine karıştırarak takip edilemez hâle getirmek ve dolayısıyla gizlilik sağlamak için kullanılıyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Europol, en büyük Bitcoin mikserlerinden biri olan Bestmixer.io’ya el koyduğunu ve sitenin sunucularını ele geçirdiğini bildirdi. Buna benzer platformlar, kara para aklamayı kolaylaştırdıkları gerekçesiyle sıkı takip altına alınıyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl