Binance borsasına mahkemeden iyi haber

Binance davasına bakan yargıç, SEC'nin Binance US'in varlıklarının dondurulması talebini reddetmedi ancak beklemeye aldı. Yargıç, tarafların Binance US'in 2.2 milyar dolarlık müşteri fonunu kontrol edebileceği konusunda anlaşma sağlaması durumunda varlıklar üzerinde tedbir kesinlikle gerek olmadığını belirtti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), dava açtığı kripto para borsası Binance’e dün mahkemeden iyi haber geldi. Yargıç Amy Berman Jackson, SEC’nin Binance US’in varlıklarının dondurulması talebini beklemeye aldı ve tarafların anlaşmaya varması kararını verdi.

Yargıç, Washington’da görülen duruşmada, “Varlıkların tamamen dondurulmasının yalnızca şirket için değil, genel olarak dijital varlık piyasaları için de ciddi sonuçları olur.” dedi.

Buna göre SEC ve Binance’in konuya ilişkin ayrıntıları müzakere etmeleri ve durumu perşembe gününe kadar mahkemeye bildirmeleri gerekecek. Ayrıca yargıç, Binance US’in olağan giderlerinin bir listesini dosyaya eklemesi talimatını verdi.

Mahkemenin bu kararının ardından Binance Coin (BNB) fiyatında yüzde 2’ye yakın bir artış görüldü.

Ne olmuştu?

SEC, geçtiğimiz hafta Binance, Binance’e bağlı şirketler ve CEO Changpeng Zhao’yu manipülasyon, yatırımcılara faaliyetlerle ilgili gerçeğe aykırı beyan ve müşteri fonlarının kötüye kullanımı gibi suçlamalarla dava etmişti. SEC, mahkemeden Binance’in ABD platformu Binance US’teki müşteri varlıklarının güvenceye alınması gerekçesiyle bu varlıkların dondurulmasını talep etmişti. Binance avukatları ise, bunun Binance US’in faaliyetlerinin sonlanmasına neden olacağını savunmuş, SEC’nin talebinin gaddarca olduğunu ileri sürmüştü.

Binance US, SEC’nin varlıkları dondurma talebine karşılık olarak, ABD’deki müşteri varlıklarının yalnızca Binance US’in kontrolünde olacak, yeni cüzdanlara aktarılması yönünde uzlaşma önermişti. Borsa, hakimin emri olmaksızın hiçbir Binance iştirakinin yararına olacak şekilde varlık devri veya ödeme yapılmayacağını taahhüt etmiş, çalışanlara ödeme yapmaya devam edebilmek ve işletme maliyetleirni karşılamak için izin istemişti.

SEC ise sunduğu uzlaşma önerisinde, Binance’in tüm ABD’li müşteri varlıklarının ülkeye geri gönderilmesini istemiş, varlıkların Zhao’nun erişemeyeceği cüzdanlarda ve müşteriler için itfa işlemlerini yapabilecek kuruluşların kontrolü altında olmasını talep etmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl