Binance borsasına ABD’den bir soruşturma daha!

ABD Adalet Bakanlığı, Rusya'ya uygulanan, Ukrayna'nın işgaline ilişkin yaptırımları ihlal edip etmediği konusunda Binance'i soruşturma altına aldı.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in Rus yaptırımlarına ilişkin olası ihlallerden dolayı ABD makamlarınca soruşturma altına alındığı bildirildi.

Bloomberg‘ün haberine göre ABD Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Rusların borsa üzerinden ABD yaptırımlarını delerek para transferi yapmalarına izin verilip verilmediği inceleniyor. Henüz ne Binance ne de şirket yöneticileri yasaya aykırı bir eylemde bulunmakla suçlanmış değiller.

İsmi gizli tutulan kaynaklardan biri, söz konusu soruşturmanın Binance ile ilgili halihazırda yürütülen ayrı bir soruşturmayla paralel ilerlediğini belirtti.

Binance’ten açıklama

Öte yandan Binance ise yaptığı açıklamada, şirketin ABD yaptırımlarına ve uluslararası yaptırımlara tamamen uyum sağladığını ifade etti. Açıklamada, “2021 yılında Binance, kurumsal yönetişim yapısını tamamen elden geçirmek üzere harekete geçmiştir. Buna Binance’in küresel olarak çalışma biçimini temelden değiştirmek üzere birinci sınıf deneyimli yöneticilerden oluşan bir kadroyu göreve getirmek de dahildir.” denildi. Binance, şirket tarafından uygulanan “müşterini tanı” protokollerinin geleneksel bankacılık sistemiyle rekabet edecek ölçüde olduğunu ve her müşterinin kapsamlı incelemelerden geçtiğini söylüyor.

Binance, halihazırda ABD’de birden çok soruşturma ile karşı karşıya. Mart ayında ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Binance’e dava açmıştı. Ayrıca Amerikan vergi dairesi IRS ve federal savıcılar ise borsanın kara para aklamayı önleme yükümlülüklerini uygulayıp uygulamadığını inceliyor. Bunların yanı sıra Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ise Binance’in kayıt dışı yatırım sözleşmelerinin alım satımına aracılık edip etmediğini soruşturuyor.

Binance, yasal yükümlülüklerini ciddiye aldığını, regülatörler ve kolluk kuvvetleriyle iş birliği içinde olduğunu vurguluyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl