Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in yetkilileri, Reuters‘ın 2.35 milyar dolarlık yasa dışı paranın Binance üzerinden aklandığı haberini yalanladı.

Söz konusu haberde, Binance’in bilgisayar korsanları, dolandırıcılar ve uyuşturucu kaçakçıları için adeta bir merkez haline geldiği iddia ediliyordu.

Amsterdam merkezli analiz firması olan Crystal Blockchain tarafından sağlanan verilere dayandırılan haberde, Hydra isimli Rusça bir sitenin uyuşturucu alıcı ve satıcıları tarafından 2017’den 2022’ye kadar Binance borsası aracılığıyla tam 780 milyon dolar değerinde işlem yapıldığı kaydediliyordu. Buna ek olarak Alman polisinin,  mağdurların toplam 750 milyon avro (800 milyon dolar) kaybetmesine neden olan yatırım sahtekarlığına yönelik yaptığı araştırmalarında, suçluların elde edilen gelirin bir kısmını aklamak için 2020’de Binance borsasına yöneldiklerini fark ettikleri belirtildi.

Reuters ayrıca, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un kız kardeşi Pyongyang’a ait nükleer silah programını finanse ettiği iddia edilen ve ülkenin en ünlü sanal korsan gruplarından Lazarus’un, Eylül 2020’de Slovakya merkezli kripto para borsası Eterbase’den çaldığı yaklaşık 5,4 milyon dolarlık kripto parayı aklamak için Binance borsasını kullandığını öne sürdü. Reuters; Ocak ayında da Binance borsasının kullanıcıları aracılığıyla kara para akladığını yazmıştı.

Binance’in baş iletişim sorumlusu Patrick Hillmann, Reuters’in iddialarına yönelik yaptığı açıklamada herhangi bir yasa dışı fonun izlenmesini, dondurulmasını, geri kazanılmasını ve/veya hak sahibine iade edilmesini sağlamak için işlem izleme ve risk değerlendirmeleri kullanıldığını ve Rusya da dahil olmak üzere kripto para birimleri kullanan suç ağlarını tespit etmek için kolluk kuvvetleriyle yakın temasta çalıştıklarını bildirdi.

Öte yandan Binance cephesi, Forbes‘a yaptığı ayrı açıklamada, Reuters tarafından yayınlanan haberi “2019’dan kalma güncel olmayan bilgilerin ve doğrulanmamış kişisel ifadelerin kullanıldığı, son derece yanlış bilgilerin aktarıldığı bir haber” olarak nitelendirdi.

Ek olarak, “Gerçek şu ki Binance, finans teknolojisi endüstrisindeki en katı kara para aklamayı önleme (AML) politikalarına sahip ve kolluk kuvvetlerinin siber ve finansal suçlarla başa çıkmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynuyor. Haberin yayımlanmasından bu yana, dünya genelinde iş birliği yaptığımız kolluk kuvvetlerinden büyük bir destek aldık.” ifadelerine yer verildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl