Binance, BNB için oluşturduğu yakım mekanizmasını açıkladı

Dünyanın en büyük borsası olarak görülen Binance, kendi token'ı olan BNB'nin vârolan yakılma sürecine ek olarak Binance Smart Chain üzerinde de bir yakım mekanizması başlatmak istediğini açıkladı. BEP-95 ismi verilen bu yeni sistemle işlem ücretlerinin %10'luk kısmını oluşturan BNB'ler de yakılacak ve borsaya göre bu durum BSC'yi daha merkeziyetsiz yapacak.

Binance borsası, BNB yakım sürecine yeni bir ek mekanizma getirilmesi konusunda önemli bir adım attı. Şu anda taslak seviyesinde olan teklif, oylamaya sunulma aşamasını bekliyor.

“Normal yakım sürecinden bağımsız olacak”

Borsadan yapılan açıklamada ise, Binance Evolution Protocol yani Binance Evrimleşme Protokolü olarak adlandırılan ve kısaltması BEP-95 olan mekanizmanın gerçek zamanlı bir yakım sistemine sahip olacağı aktarıldı:

“Özetle BEP-95, BNB yakım süreçlerini hızlandırmak ve BSC’yi çok daha merkeziyetsiz kılmak adına gaz ücretlerinin yakılmasıdır. BEP-95 sadece BSC ağı üzerindeki hareketliliğe bağlıdır ve BNB yakım işlemlerinin ardından da çalışmaya devam edecektir. Binance.com’un dolaşımdaki 100 milyon BNB yakım takvimi aynı şekilde sürecektir. Ancak BEP’in hala taslak aşamasında olduğunu unutmayın.”

Doğrulayıcılar daha az işlem ücreti elde edecek

Borsadan yapılan duyuruda ayrıca her bloğun belli bir oranda gaz ücretleri yakacağı ancak yönetişim vasıtasıyla da bu oranın da ayarlanabileceği belirtildi. Sistemin kabul edilmesi durumunda ağ üzerindeki doğrulayıcılar çok daha az işlem ücreti elde edecekler ve sonunda sayılarının belki de sıfırlanması durumu söz konusu olacak. Bunun da zaman içinde dolaşımdaki BNB’nin arzının azalmasına yardımcı olacağı belirtiliyor.

Günde 681 BNB…

Teklif, işlem ücretlerinin %10’luk kısmının yakılmasını önerdiği ve şu anda da günde yaklaşık 6814 BNB’lik işlem ücreti görüldüğü için, yakım miktarının yaklaşık 681 BNB’ye eşit olduğu görülüyor. Yani bugün yakım işlemi yapılsaydı arzdan 681 BNB düşecekti.

Enflasyon mu azalacak, deflasyonist mi olacak?

Binance’in tanıttığı mekanizma Ethereum’un EIP-1559 teklifiyle aynı olmasa da benzerlikler içeriyor. Aradaki fark ise, Ethereum’da her işleme bir yakım ücreti de eklenmiyor ve bu ücretin de talebe göre artması ya da azalması söz konusu… Ethereum’da son dönemde yakılan ücretlerin miktarı, blok başına çıkarılan ETH’den daha azdı. Bu da Ethereum’un enflasyonunu azaltmış ancak aynı zamanda, deflasyonist olmasını da engellemişti.

BSC’de ise şu anda bir enflasyonist durum bulunmuyor. Dolayısıyla enflasyonu azaltmaktan çok, ağın deflasyonist olma durumu söz konusu…

GitHub’daki teklifte, şu ana kadar sadece bir yorum yapıldı ve burada da teklife deflasyonist oluşun, uzun vadede BNB’ye bir şey kazandırmayacağı belirtildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl