Binance, Bytecoin’i listelemesiyle kafalarda soru işaretleri yarattı

Bytecoin'in borsaya eklenmesi ve ardından yaşanan fiyat hareketleri, bazı Binance kullanıcılarının kafalarında soru işaretleri yarattı.

Piyasadaki en eski ve modası geçmiş kripto paralardan biri olan Bytecoin, dün Binance’e beklenmedik bir şekilde eklendi. Borsa, Wanchain gibi yeni çıkan token’ları listelemeye daha alışık ama son gelişmeler herhangi bir kripto parayı listeleme konusunda istekli olduğunu gösteriyor.

Bytecoin’in borsaya eklenmesi, bazı Binance kullanıcılarının kafalarında soru işaretleri yarattı. 2014’ten beri faaliyette olan Bytecoin, yüzde 82’ye varan oranla pre-mine olduğu iddiasıyla tartışmalı bir kripto para. Bu iddialarla birlikte geçen yıl yeniden ortaya çıkana kadar piyasadan kaybolmuştu. 8 Mayıs’ta Binance’de listelenmeden önce yalnızca Stocks.Exchange, HitBTC ve Poloniex gibi borsalarda mevcuttu. Kripto paranın arzının yüzde 82’sinin bir grup insanın elinde olduğu iddia ediliyor ve aynı zamanda coin’in hiç yoktan oluşturulmasına izin veren sonsuz bir enflasyon hatasına karşı elverişli olduğu öne sürülüyor. Bu ikinci kusur, artık düzeltilmiş olabilir ama Onchainfx hala Bitconnect gibi BCN’yi “scam” olarak listeliyor.

Binance’de listelenen herhangi bir dijital paranın sert bir şekilde yükselmesi olağan bir şey ancak BCN’ler normalden önemli ölçüde daha fazla yükseldi ve düşüşü de aynı derecede muhteşem oldu. Binance’de listelenmesiyle birlikte yüzde 500’ün üzerinde artan Bytecoin, ardından yüzde 71’e geriledi.

Coin karşılaştırma sitesi Coincodex, BCN için Binance ve Poloniex arasında devasa fiyat farklılıkları olduğunu ortaya koydu. Coincodex’in bir blog yazısında şöyle denildi:

“Dünyada kim, BCN’yi bir başka yerden 10 kat daha yüksek bir fiyata satın alıyordu? Belki de diğer borsalarda fiyatları kontrol etmeksizin hızla yükselen bu coin’i kaçırmak istemeyen bazı tüccarlar vardı ama Binance’de BCN alım satımının tamamen organik olması pek olası görünmüyor.”

Binance’de listelendikten kısa bir süre sonra Bytecoin ağı işlemleri onaylamayı durdurdu, Poloniex’ten BCN çekim işlemlerini durdurmasını istedi. Bytecoin’e göre bu durum ağın olağan dışı derecede yüksek yüke maruz kalmasından kaynaklanıyordu. Muhtemelen BCN sahipleri, coin’lerini daha yüksek bir fiyattan satabilmek için Binance’e transfer etme telaşındaydı. Daha sonra Binance, bir güncelleme yayınlayarak kullanıcılara yüksek fiyat volatilitesine karşı dikkatli olmalarını söyledi.

Elbette Binance, istediği herhangi bir coin’i listeleyebilir ve kullanıcıların yatırımlarını yükseltmek için tercih ettiği fiyatlardan sorumlu değil. Fakat Bytecoin’in geçmişi göz önüne alındığında, durum dolaşımdaki coin’in çok büyük bir bölümünün bir grubun elinde olduğu endişesiyle birleştiğinde Bytecoin’in Binance’e eklenmesinden topluluğun nasıl bir fayda sağladığını görmek zor.

→ ‘BİTCOİN, WARREN BUFFETT’IN KARİYERİNİN EN BÜYÜK ISKASI OLACAK’

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

3 yorums

  1. Battall Yanıtla

    Bazen borsalarda hacim olmadığı zaman her borsa bir atcoini en tepeye çıkartıyor ve bütün dikkatleri üzerine çekiyor.borsada bir an hareket oluştu.belki 2-3 ay sonra aynı tekniği tekrar kullana bilirlermi acaba .bakalım tabanı kacda duracak yoksa kendini sifirlayacakmi.

  2. foton Yanıtla

    bu olay şunu göstermiştir isteyen borsa istediği gibi kurallarla oymuyor ne oldu bizim crypo mantığına sen yeni bir boraya açıl sonra butun transferleri kapat oooo ne ala guzel hayat binance de ki alıcılara yazık oldu hitbtc ayrı bir felaket yanı guzel bir alicengiz oyunu izledik.

  3. Emre Yanıtla

    Ederi 50 satoshi olan coini millete 10 kati 100 kati fiyata kitlediler. Alanlara geçmiş olsun şimdiden. Cüzdanları da kapattiklari için elimde bulunan bir miktar bcnyi borsaya atıp fahiş fiyattan satamadık ona üzülürüm