Binance CEO’su Zhao: FTX’in çok fazla büyümesine izin verdik

Binance CEO'su Changpeng Zhao, ABD medyasından Bloomberg'e verdiği röportajda son dönemde yaşanan olaylara değindi. CZ, toplamaya çalıştıkları 1 milyar dolarlık fondan FTX iflasına ve sildiği tweet'e kadar birçok konuya değindi.

Binance CEO’su Zhao, verdiği son röportajda son dönemdeki hamleleriyle ilgili önemli bilgiler verdi ve yaşanan olayları yorumladı.

ABD medyasından Bloomberg’e konuşan ve kendi imparatorluğunu yaratmak isteyip istemediğinden FTX’in iflası ve zor durumdaki şirketleri satın alma konusundaki düşüncelerine kadar birçok soruyu cevaplayan CZ şu ifadeleri kullandı:

“Endüstrinin 2023’te değil şimdi kurtarılmaya ihtiyacı var”

Kabaca 1 milyar dolarlık bir fon oluşturmayı plânlıyoruz. Daha fazla gerekirse bu rakamın üzerine de ekleme yapabiliriz. Bu konuyla ilgili bir açıklama da yapacağız. Şeffaf bir fon olacak. Kapalı kapılar ardında anlaşma yapılmayacak, herkes her şeyi görecek. Endüstrinin bugün kurtulmaya ihtiyacı var, 2023’te değil. Dolayısıyla gün be gün konuştuğumuzu ve ilerlediğimizi söyleyebilirim. Ancak bu fon konusunda Abu Dabi’den kimseyle konuşmadık. Evet, Abu Dabi’ye gittim, Milken konferansı için oradaydım ama görüşmelerim bu konuyla ilgili olmadı”

“Daha fazla domino taşı düşebilir ama etkisi az olacak”

Genesis’in yanında birkaç şirket daha FTX olayından etkilenebilir. Bence birkaç domino taşı daha düşecek ama bunların etkisi çok daha az olacak.

“Coinbase tweet’ini sildim çünkü…”

Grayscale ile ilgili herhangi bir tweet atmadım. Hatta Coinbase’de bir likidite sorunu olduğunu da söylemedim. Sadece iki adet habere dikkat çektim. Bir tanesinde Coinbase’in Grayscale’in 635 bin Bitcoin’i kaldığını söylediği belirtiliyordu, diğeri de 4 ay önce yazılmış bir metindi ve Coinbase’de toplamda 600 bin BTC kaldığı ifade ediliyordu. Ancak borsadaki tutulan BTC’ler, saklanan BTC’lerden ayrı tutulduğu için yanlış anlaşılma olduğunu düşündüm ve sildim. Ama rakamların doğru olduğunu söyleyebilirim.

“FTX konusunda tweet’leri geç attım ve bunun için kendimi suçluyorum”

Diğer şirketlerde ne sorunların olduğunu bilmiyoruz. Açık cüzdan adresleri ve şaffaflık olmadığı sürece zaten bunu bilmemiz mümkün değil. Attığım tweet’leri kendi imparatorluğumuzu kurmak için atmıyorum. Hatta FTX konusunda bu tweet’leri geç attığım için de kendimi suçluyorum. Endüstri olarak FTX’in çok fazla büyümesine izin verdik. Hiç soru sormadık. Coinbase 10 yıldır hizmet veren ve halka arz olmuş bir şirket. Eminim ki çok güçlülerdir. Önemli şirketler tarafından denetleniyorlardır ama biz bunu blok zincirinde görmüyoruz. Burada görmeliyiz diye düşünüyorum.

“FTX’in varlıklarıyla ve şirketleriyle ilgileniyoruz”

FTX’in varlıkları ve daha önce satın aldığı şirketlerle kesinlikle ilgileniyoruz. İflas mahkemesine geldikleri zaman bu konuya dahil olmak istiyoruz. Çok fazla şirkete yatırım yaptılar. Bazıları iyi bazıları kötü. Bunu kontrol edeceğiz ve mahkemeden bu konuyla ilgili izin çıktığı zaman bakacağız.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl