Binance CEO’su CZ’den BUSD tepkisi: USDC çöküyor, USDT yükseliyor

Binance borsasının ünlü CEO'su Changpeng Zhao, Paxos şirketi tarafındna çıkarılan BUSD'nin engellenmesine tepki gösterdi.

ABD’deki bankacılık krizinin Circle şirketine yansıması, en büyük ikinci sabit coin olan USDC’nin dolara olan dengesinin ciddi şekilde bozulmasına yol açmıştı. USDC, 0.85 dolara kadar inerken, Tether şirketinin USDT’si ise krizden en çok yararlanan coin olmuştu.

“BUSD’yi engellediniz ama…”

Dünyanın en büyük borsası konumunda olan ve BNB’nin ardından 2019 yılında BUSD adında bir de sabit coin çıkaran Binance’te CEO’su CZ ise, BUSD’ye yapılanlara adeta tepki gösterdi. Twitter hesabından konuyla ilgili tek bir tweet atan Zhao şunları söyledi:

“Fiat paralar tarafından en çok desteklenen sabit coin olan, aynı zamanda büyük denetim firmaları tarafından kontrol edilen, NYDFS tarafından regüle edilmiş BUSD, zorla aşağıya çekildi. Yeni üretim yapılması durduruldu. Bankaların kapanmasından ötürü USDC çökerken, USDT ise yükseliyor”

CZ’nin burada USDC ve USDT’yi örnek göstermesinin birden fazla sebebi var. Bunlardan birincisi iki sabit coin’in BUSD’nin en büyük rakibi olması… İkincisi ise USDC’nin ABD merkezli olmasından ötürü, senelerdir Circle şirketi tarafından “en regüle ve en güvenli sabit coin” olarak lanse edilmesi… Bilindiği gibi ana merkezi hakkında sürekli tartışmaların yapıldığı, USDT’leri koruyan rezervlerin ise bir türlü net şekilde açıklanmadığı Tether de soru işaretleriyle bakılan bir şirket oldu.

Dolayısıyla CZ, buradaki ironik duruma vurgu yaparak, “en güvenli” denen USDC’nin düştüğü durumu ve soru işaretleriyle bakılan Tether’in yükselişiyle, en regüle olan BUSD’nin buna rağmen önünün kesilmesini gözler önüne sermek istiyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl