Binance kurucusu Zhao, bir kritik görevden daha istifa etti

Geçtiğimiz hafta ABD Adalet Bakanlığı ile varılan anlaşma gereği Binance’in CEO’luğundan istifa eden Changpeng Zhao, şimdi de Binance US’in yönetim kurulu başkanlığı görevinden ayrıldı.

Binance’in ABD kolu Binance US tarafından yapılan açıklamada, Zhao’nun oy haklarının da devredilği belirtildi ve böylece yönetimdeki etkisi tamamen ortadan kalkmış oldu.

Açıklamada ayrıca, Binance US’in geçen hafta duyurulan anlaşmanın bir parçası olmadığını ve platformun tamamen operasyonel şekilde işleyişini sürdürdüğü kaydedildi:

“Norman Reed ve mevcut deneyimli yönetim ekibimiz, Binance US’i yönetmeye devam etmektedir. Platformumuzu yenilenmiş bir netlik ve ivmeyle geliştirmeye devam ederken aynı zamanda müşterilerimize öncelik verme taahhüdümüzü sürdürecek yeterli sermaye gücüne sahibiz.”

Ne olmuştu?

ABD Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz salı günü Binance’i yaptırımların delinmesine yardımcı olmak ve lisanssız para aktarım faaliyeti yürütmek ile suçlamış, 4.3 milyar dolar ceza kesmişti. Varılan anlaşma, Binance CEO’su Zhao’nun da istifasını kapsıyordu. Banka Gizliliği Kanununun ihlal edilmesi suçlamasıyla karşılaşan Zhao, ayrıca kişisel olarak 50 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Zhao, 23 Şubat 2024 tarihinde de mahkemeye çıkacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl