Binance CEO’su CZ’den SBF’yi savunan Kevin O’Leary için sert sözler

FTX yatırımcılarından olan ve borsanın iflas etmesiyle milyonlarca dolar kaybeden Kanadalı ünlü işadamı Kevin O’Leary'nin katıldığı programda Binance hakkında üstü kapalı eleştiriler yapması ve FTX çöküşünde SBF'yi yine savunan ifadeler kullanması Binance CEO'su Zhao'nun tepkisini çekti. CZ, Twitter'dan sert ifadeler kullandığı bir "flood" yazdı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun hedefinde bu kez Kanadalı ünlü işadamı ve yatırımcı Kevin O’Leary var. O’Leary’nin dün katıldığı bir programda söylediklerine sert şekilde cevap veren CZ, SBF hakkında da yine “Dolandırıcı” ifadesini kullandı.

Kevin O’Leary ne dedi?

ABD’nin en ünlü finans yarışmalarından birinin jüri üyesi olan Kevin O’Leary, dün katıldığı programda FTX borsasında 15 milyon dolara yakın para kaybettiğini ve Cumartesi günü SBF ile konuştuğunu söyledi. SBF’nin kendisinine borsanın çöküşündeki en büyük etkenin, Binance’in sattığı hisseleri geri almak için harcanan paralar olduğunu söylediğini belirten O’Leary, “O bir Amerikalı… Anne ve babası hukukçu” dedi ve adeta SBF2yi masumlaştırmaya çalıştı.

“Hisseleri yeni satmadık. Hep şüphe duyduk”

Kevin O’Leary’nin bu açıklamaları ise Binance borsası CEO’su Changpeng Zhao’yu çok sinirlendirdi. Twitter’dan O’Leary’nin sözlerine yanıt veren CZ, hisseleri 2021 yılında sattıklarını ve bu satıştan önce de FTX ile Alameda arasındaki ilişkiden ciddi şekilde şüphe duymaya başladıklarını belirtti.

CZ’nin Twitter’dan konuyla ilgili sözleri şu şekilde:

“Gerçekten SBF’yi mi savunuyor?”

Sanırım 15 milyon dolar kaybetmek de O’Leary’nin kripto hakkındaki düşüncelerini değiştirmemiş. Hatta bu durum onu bir dolandırıcı ile işbirliği yapmaya kadar götürmüş. gerçekten buraya çıkıp SBF’yi mi savunuyor? Özellikle belli bir zamandan sonra temeli olmayan saldırılara başlıyor.

“FTX’in harcadığı paralar ortada…”

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, biz FTX’ten 1,5 yıl önce, Temmuz 2021’de çıkış yaptık. O günden sonra FTX birçok başka şirkete yatırımlar yaptı. Yatırım için harcanan rakam 5.5 milyar doları aşıyordu. Ayrıca, Miami stadyumuna, bazı Süper Bowl reklamlarına, beyzbol maçlarına, Formula 1’e ve lüks evlere ve tabii ki kullanıcı fonlarının kötüye kullanılmasına harcadı.

“SBF gibi bir dolandırıcı tarafından kullanıldı”

15 milyon dolar kaybetmekten daha kötüsü ise, tarihin en büyük dolandırıcılarından biri tarafından reklam ikonu olarak kullanılmaktı. Peki bu durum, O’Leary’nin Sam’in adını ağzına alırken bir kez daha düşünmesini gerektirmiyor mu? Açıkça görüyoruz ki gerektirmiyor.

“FTX/Alameda ilişkisi bizi rahatsız etmeye başlamıştı”

Ama biz onun gibi yapmıyoruz ve bugün yatırımlarımızı yaptıktan sonra bile o şirketler hakkında araştırmalarımızı sürdürüyoruz. FTX’teki erken dönem yatırımcılardan biri olarak, FTX/Alameda ilişkisi bizi rahatsız etmeye başladı ve şirketten , yıl önce çekildik. Çıkış hazırlıklarını bile o tarihten önce başlatmıştık.

“Sam çılgına dönmüştü”

Yatırımlarımızı çekmek istediğimizi öğrendiğinde Sam o kadar çılgına döndük ki, bazı Binance çalışanlarına tehditler yağdırdı. Bu mesajları hala saklıyoruz. Bundan sonra Sam yüksek noktadaki medya ve politik kurumlara ‘yatırımlar’ yapmaya başladı. Kevin gibi ünlüler de bu kişiler arasındaydı. Bu kişileri, kamuoyunu manipüle etmek için kullandı. Bana ve endüstrideki diğer kişilere de saldırmayı ihmal etmedi.

“Benim etnik kimliğime de saldırdı”

Sam’in saldırıları arasında benim etnik kimliğim de konu edildi. Kevin O’Leary de bu saldırılara devam edeceğinin işaretini yaptığı bu açıklamalarla verdi. Muhtemelen haftaya yapılacak olan Senato toplantısında da bunları tekrar edecek. Ben Kanadalıyım ve Binance Çin şirketi değil.

“Bizden 100 kat fazla para harcadılar”

FTX’te olanları görmek için çok akıllı olmanıza da gerek yoktu. Bizim ölçeğimizin 10’da 1’iydiler. Ortaklıklara ve reklamlara ise bizden 100 kat fazla para harcadılar. Bahamalar’da partiler düzenlediler. Dünyayı gezdiler. Ayrıca yöneticiler ile onların aileleri için malikaneler aldılar.

“Kevin O’Leary aynaya baksın”

Bu arada biz içinde Fransa, Dubai, Polonya, Kazakistan, Güney Kıbrıs, Yeni Zelanda, Avustralya ve Kanada’nın da olduğu birçok ülkeden lisans aldık. FTX’in de olduğu birçok borsadan fazla sayıda lisansımız var. Eğer Kevin O’Leary suçlayacak birini arıyorsa önce ortağına ve daha sonra da belki aynada karşısına çıkacak adama bakmalı”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl