Binance CEO’sundan açık mektup: Uyumluluk bir yolculuktur

Son dönemde birçok ülkede regülasyon hamleleriyle karşı karşıya kalan dünyanın en büyük borsası Binance'de, kurucu ve CEO Changpeng Zhao konuyla ilgili, borsanın sitesinde görüşlerini belirttiği bir değerlendirme yazısı yazdı. Kripto para sektörünü, otomobilin ilk çıktığı dönemlere benzeten Zhao, "Arabalar ilk çıktığında, ortada trafik kuralları yoktu. Trafik ışıkları ya da emniyet kemeri de yoktu." dedi.

changpeng zhao binance

Tüm dünyanın CZ olarak bildiği, Binance CEO’su Changpeng Zhao, borsaya son zamanlarda çeşitli ülkelerden üst üste gelen regülasyon baskısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Regülatörlerden son zamanlarda gelen baskıların kripto para sektörü için olumlu olduğunu ve buna pozitif baktıklarını belirten CZ şu ifadeleri kullandı:

“Küresel çapta kripto para benimsenmesinin daha da genişlediğini görüyoruz. Bununla birlikte, farklı birçok ülkede de daha net regülasyon çerçevelerine ihtiyaç duyuluyor. Aslında daha fazla regülasyon, daha fazla olumlu işaret demektir. İnsanların kripto para dünyasında gelişlerinde kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.”

“Otomobil ilk üretildiğinde trafik kuralları yoktu”

Binance kurulduğunda (2017) kripto para endüstrisinin hala emekleme döneminde olduğunu belirten Zhao, sektörün gelişmesini otomobilin ilk çıktığı dönemdeki gelişmelere ve gidişata benzetti:

“Kripto para benimsenmesinin ve sektördeki gelişmelerin, otomobilin ilk çıktığı dönemdekilerle çok büyük benzerlikleri var. Arabalar ilk çıktığında, ortada trafik kuralları yoktu. Trafik ışıkları ya da emniyet kemeri de yoktu. Arabalar yollarda gitmeye başladıkça kurallar da gelişmeye başladı. Tüm bu kurallar, bu çok güçlü teknolojinin daha geniş çapta ve daha güvenli olması için çıkarılıyor. Binance de tüm bu çalışmaların pozitif bir katılımcısı olmak istiyor”

“Uyumluluk bir yolculuktur”

Kripto para endüstrisinin çok fazla belirsizlik içerdiğini belirten CZ, “Uyumluluk bir yolculuktur, özellikle de kripto gibi yeni sektörlerde… Ayrıca büyümenin daha fazla karmaşıklık ve sorumluluk getirdiğinin farkındayız.” dedi.

Dünyanın en büyük borsası olarak görülen Binance, son zamanlarda Cayman Adaları, İngiltere, Singapur, Tayland gibi ülkelerde sert düzenleme operasyonlarıyla karşı karşıya kaldı. Borsa, Mart ayında da regülasyonlara çok daha iyi uyum sağlayabilmek için Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) iki eski üyesini kadrosuna katmıştı.

Regülasyonlar gelmeden önce de birçok konuda sert kurallarının olduğunu belirten CZ, özellikle “insider trading” yani içeriden bilgi alarak işlem yapma konularında uzun zaman önce tedbirler aldıklarını, ayrıca kullanıcı varlıklarını korumak için “SAFU” olarak da bilinen “Acil Güvenli Varlık Fonu”nu oluşturduklarını belirtti. 2019 yaz aylarında Binance bir hack’lenme olayı yaşamış ve kullanıcı kayıplarını bu fondan ödemiş ve sektörde büyük güven kazanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl