Binance CEO’su Zhao: Daha fazla yaptırım etik dışı olur

Dünyanın en büyük borsası olarak kabul edilen Binance'in CEO'su Changpeng Zhao, ABD medyasından Bloomberg TV'nin bir yayınına katıldı ve kripto para borsalarından beklenen yaptırımlarla ilgili konuştu. Bankacılık kanunlarıyla neredeyse aynı kurallara tâbi olduklarını ve zaten birçok kişi için belirtilen yaptırımları uyguladıklarını belirten Zhao, "Bunu daha da genişletmek etik dışı olur" dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla birlikte başlayan ekonomik yaptırımlar kripto paraları bir kez daha göz önüne getirirken, Ukrayna hükumetinin birçok kripto para borsasından tüm Rus vatandaşlarının hesaplarının dondurulmasını hatta varlıklarının Ukrayna hükumetine aktarılmasını talep etmesi tartışma konusu oldu.

“Listede olanlar borsamızı kullanamaz”

Binance, Coinbase ve Kraken gibi borsalar, bu talepleri uygulayamayacaklarını uygun bir dille aktarırken, konuyla ilgili detaylı bir açıklama yapan kişilere Binance CEO’su Changpeng Zhao da katıldı. Bloomberg TV’deki yayına katılan “CZ” şu ifadeleri kullandı:

“Binance olarak biz yaptırım kurallarını ciddi şekilde uyguluyoruz. Yaptırım listesinde olan kimse bizim borsamızı kullanamaz. Kim olursa olsun bu konuda taviz vermeyiz. Yaptırım uygulanan hesapların işlem yapamaması için tam bir doğrulama kontrolü yapıyoruz. Hesapları kapatmak ya da dondurmak bizim alabileceğimiz bir karar değil. Facebook Rus kullanıcıları engellemedi. Google da Rusya’yı engellemedi. ABD de bunu yapmadı. Ayrıca birçok Rus vatandaşı da savaşı desteklemiyor. Bunun bir etik yönü var. Suçsuz kişilerin hesaplarını kapatmak etik olmaz. Politikacılarla normal vatandaşları birbirinden ayrı tutmalıyız”

“Merkez için kaydımızı yaptırdık”

“Uzun zamandır borsanın bir merkez aradığı ve bu konuda hangi kararı verdiği de sorulan Zhao, merkez için gerekli kayıtların yaptırıldığını ancak bu konuda bilgi veremeyeceğini söyledi. Binance CEO’su buna ek olarak ayrıca zamanının çoğunluğunu Dubai’de geçirdiğini de belirtti.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl