Binance CEO’su Zhao: Dedikodu yapan, performansı düşen bizimle çalışamaz

Dünyanın en büyük borsası konumundaki Binance'in CEO'su Changpeng Zhao, çalışma prensiplerini sıraladığı bir metin yayımladı ve adeta çalışanlarına da gözdağı verdi. Zhao'nun iş yeri içindeki dedikodular ve performans konusunda söyledikleri de dikkat çekti.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, çalışanlarıyla nasıl geçindiği ve şirketi hangi şekilde yönettiğiyle ilgili bir metin yayımladı. Binance’in resmi sitesinden yayımlanan metinde, CZ yönetim şeklini 9 maddeye ayırdı.

Dedikodu ve performans düşüklüğü konusunda taviz vermeyen bir tavır sergilediğini söyleyen Zhao şu ifadeleri kullandı:

1) Ekipleri sıklıkla değiştirip ve karıştırıyoruz

Yazılımımızın eskimemesi için nasıl onu sürekli güncelliyorsak aynı şekilde ekiplerin de eskimesini istemiyoruz. Ekipler eskirse çalışmalar da eskir. Bu kadar fazla ekip değiştirmek ayrıca yeni lider ve yeteneklerin çıkması açısından da avantaj sağlıyor.

2) Çalışanlara sürekli geri bildirim yapıyoruz

Çalışanlara nerede ve ne zaman olduğuna bakmadan sürekli geri bildirimlerde bulunuyorum. Bu gruplar halinde de, bireysel de olabilir. Aslında guplar halinde olması benim için daha iyi… Çünkü o zaman tekrara düşmem. Birçok çalışan benden geri bildirim aldığında şoke olduklarını söylemişlerdi.

3) Düşük performans gösterenlerden kurtulun!

Evet bu duyması güzel bir cümle değil ama ir organizasyon ile bir aile arasında fark vardır. Biz birbirimize değer veririz ancak düşük performans gösterenlerle de devam edemeyiz. Böyle olursa ekibin diper çalışanlarına da haksızlık olur.

4) Unvan derdine düşenlerle çalışmayın

Şirketteki pozisyonları ya da unvanlarıyla ilgili derdi olan insanlarla çalışmıyoruz. Bu durum işe almamak için tek başına bir sebep değildir ancak iyiye işaret de değildir.

5) Motivasyonu olmayanı size de motive etmeyin

Motivasyonu olmayan çalışanları motive etmeye çalışmak, ölü bir atı hareket ettirmek gibidir. İmkansız. Buna değmez. Sizin değerlerinizi taşımayan, hedeflerinizi anlamayan kişileri motive etmek de imkansızdır. Bu kişiler ya tembeldir ya da sizi lider olarak sevmiyordur.

6) Sonuçları deneyimle değil, performans ile değerlendirin

İnsanlardaki deneyimi sadece iş görüşmesinde değerlendirin. Ancak işe aldıktan sonra o kişiyi kaç yıllık deneyimi olduğuna göre değil, yarattığı sonuçlara göre değerlendirin.

7) Ayrıcalıklı sözleşmeler imzalamayın

Uzun dönemli olan ve kazan-kazan ilişkilerde kimsenin ayrıcalığa ihtiyacı zaten olmaz. Sizden ayrıcalık talep eden kişiler sadece yarışmaktan korktukları için bunu isterler. Yaratacakları ürünün değersiz olacağından korkarlar. Bu yüzden ayrıcalıklar içeren sözleşmeler imzalamayın. Kendinizi de başkalarını da bağlamayın…

8) Zamanınızı büyük ve paralı müşteri aramakla geçirmeyin

Büyük müşterileri aramak ya da onlarla el sıkışmak çok uzun vadeli işlerdir. Hukuki süreç uzar. Onlara kripto paraları öğretmek uzun sürer. Getirisi de uzun vadeli olur. Ayrıca bu tür şirketler genelde adil olmayan taleplerde bulunurlar. Bu yüzden büyük olan ama çalışmak için bize gelen firmaları tercih ederim. Zaten bu şirketler bizimle çalışmak isterler, kriptoya girmek isterler. Apple ya da Google olmasalar bile düzenli bir şekilde kazanırsak, büyük oyuncular da bir gün geleceklerdir.

9) Çalışanlar arasındaki dedikoduları yok sayın

Dedikodu bir çalışanın başka bir çalışanla ilgili bana şikayette bulunmasıdır. Ve tabii ki bunu o kişiye söylememesidir. Dedikodu kötü bir şeydir. Ben dedikodulara göre yönetmem. Onları yok sayarım.

Bana dedikodu yapan çalışanın notunu kendi kafamda düşürürüm. Dedikodu yaptığı kişi hakkında ise bir düşünce içine girmem. Ancak bu kişiler içinde benim de olduğum bir toplantı yaparlarsa, o zaman durumu çözmeye çalışırım. Zaten o zaman daha samimi bir konuşma yapıyorsunuz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl