Binance CEO’su Zhao: Regülasyon çalışmasına 1 milyar $ harcadık

Özellikle 2021 yılındaki büyük ilgi patlamasıyla birlikte göz önüne çıkan borsaların başında gelen Binance'te, CEO Changpeng Zhao, regülasyonlara uyum için 1 milyar dolardan fazla para harcadıklarını belirtti. Konuyla ilgili konuşan Zhao, regülasyonlar yüzünden Binance'in %90'lık müşteri kitlesini kaybettiği yönünde yapılan açıklamanın ise tamamen yanlış bir tanımlama olduğunu söyledi.

Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, yaptığı açıklamada borsanın regülasyonlara hazırlık ve uyum için 1 milyar dolardan fazla para harcadığını kaydetti.

“%90’lık müşteri kaybı başlığı tık için atıldı”

Geçtiğimiz günlerde Coindesk sitesinde çıkan “Binance KYC uygulaması yüzünden %90’lık bir müşteri kaybı yaşadı” başlığı hakkında da konuşan “CZ”, “Bu tamamen yanlış bir aktarım. Rakamlara bakarsanız her şeyi görürsünüz. Ancak şu doğru ki, bu tür başlıklar her zaman dagha fazla tık getiriyor” dedi ve haber sitesinin bu yazısını eleştirdi.

Coindesk, Binance’in bir regülasyon çalışanıyla yaptığı röportaj sonunda, KYC uygulamalarının borsaya %90’lık bir müşteri kitlesine mâl olduğunu ve kaybın milyarlarca dolara ulaştığını belirten bir haber yapmıştı. Coindesk daha sonra haberi düzeltip/güncelleyip, müşteri kayıplarının KYC’den öte, AML yani para aklama önlemleri kapsamında yaşandığını belirtti.

“Piyasa payımız arttı, azalmadı”

Bu haberin ardından rakamları bir kez daha kontrol eden CZ, “Şimdi kontrol ettim. Binance olarak regülasyon uyumluluk çalışmaları için 1 milyar dolardan fazla para harcamışız. Çoğunda da başarılı olmuşuz. Binance’in piyasa payı da arttı, azalmadı. Hem blok zinciri hem de 3. taraf şirket verileri bunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“Binance’e bağlı tek bir kurumda %90’lık azalma var”

Konuyla ilgili Forkast sitesine açıklamalarda bulunan Binance’ten bir sözcü ise bu durumdaki yanlış anlaşılmaya açıklık getirdi ve şunları söyledi:

“Platforma bağlı olan bir kuruluştaki müşteriler regülasyon kuralları ihlali nedeniyle oradan ayrılmak durumunda kaldılar. Müşteri kaybı bu şekilde oluştu. Bu kullanıcıların işlem hacimleri, Binance’in günlük işlem hacminin %0.001’inden bile daha azdı”

Bilindiği üzere son 1 yılda regülasyon konusunda adeta gaza basan binance, Fransa, Dubai, Abu Dabi ve Bahreyn gibi önemli yargı bölgelerinden de gerekli olan lisansları almıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl