Binance CEO’sundan iftira davası: Özür ve tazminat istedi

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, Bloomberg’in yan kuruluşu Modern Media Company’ye iftira davası açtı.

Hong Kong basınına göre Zhao, söz konusu davayı, Bloomberg Businessweek’in 250. sayısında yer alan “Changpeng Zhao’nun Saadet Zinciri” başlığını gerekçe göstererek açtı.

Resmi özür ve tazminat talebi

Savunmasında, Hong Kong’da Bloomberg Businessweek’i yayımlayan Modern Media Company’nin etkili bir yayın olduğunu vurgulayan Zhao, kapağa basılan Çince başlığın kamuoyundaki imajına zarar verdiğini ileri sürdü. Zhao, kendisine yönelik küçük düşürücü yorumların geri çekilmesini, resmi olarak özür dilenmesini istedi ve ayrıca maddi tazminat talebinde bulundu.

Forbes’a da dava açılmıştı

Binance ise daha önce küresel medya şirketi Forbes’a dava açmıştı. 2020’deki bu dava, borsayla ilgili kasıtlı olarak karalıyıcı haber yapılması gerekçe gösterilerek açılmıştı. Borsa, bu davayı daha sonra geri çekmişti.

Changpeng Zhao kimdir?

Binance’in kurucusu ve CEO’su olan Changpeng Zhao, 1977’de Çin’in Jiangsu eyaletinde dünyaya geldi. Kripto para sektöründe “CZ” olarak da bilinen başarılı girişimci, aslen Çinli olmasına rağmen Kanada vatandaşı. Genç yaşta ailesi ile Kanada’ya göçen ve Montreal’in McGill Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi üzerine eğitim alan Zhao, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası ve Bloomberg’e çalıştı.

Henüz 30 yaşında Bloomberg’in baş teknik müdürü pozisyonuna ulaşan girişimci, 2005’te broker’lar için yüksek frekanslı alım satım sistemleri sunan bir şirket olan Fusion Systems’ı kurdu. 2013 yılında Blockchain.info’ya katıldı. Daha sonra OKCoin’de teknoloji sorumlusu olarak görev yaptı. 2017 yılının Temmuz ayında ise Binance’i kurdu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl