Charles Hoskinson’dan Binance davası sonrası “Chokepoint” hatırlatması

Cardono'nun kurucusu Charles Hoskinson, Binance'e açılan dava sonrası Twitter hesabından paylaştığı mesajda, birlik çağrısı yaptı ve "Bu olay, tüm sektörün parçalanmış doğasını bir kenara bırakıp birleşmesi adına mükemmel bir fırsat gibi görünüyor." ifadelerini kullandı. Hoskinson ayrıca, "Chokepoint" hatırlatması da yaptı.

SEC tarafından açılan davanın ardından Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya destek mesajları gelmeye devam ediyor. Destek mesajı yayımlayan bir diğer önemli isim ise Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson’du.

Hoskinson, SEC’nin dava dilekçesini incelediğini belirtti ve bunun, ABD’de “Chokepoint 2.0” adı verilen bir adımın parçası gibi göründüğünü ifade etti. Hoskinson’a göre, bu adımların son hedefi, bir avuç dev bankayla ortaklaşa çalışan bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ve finansal yaşamın her yönü üzerinde tam kontrol elde etmek olacak.

Hoskinson, SEC’nin dava açmasının, yasal uyuma ilişkin bir tartışmanın ötesinde, kripto paraların varoluşu ve temsil ettikleri kavramlarla ilgili siyasi felsefi bir anlaşmazlık olduğunu düşündüğünü belirtti. “Seçilmemiş bir grup insanın”, bireylerin kendi kimliklerine sahip olma, cüzdanlarını kontrol etme ve ekonomik eylemlerini özgürce yönlendirme gibi kavramları kitlelerden alıp “aydınlanmış” azınlığa vermeyi amaçladığını savundu.

Cardano kurucusu sözlerine, “Hakikaten, yaşananlar yeni bir şey değil. Özgürlük ile otoriterlik arasındaki mücadele her zaman aynıdır, sadece farklı oyuncular, teknoloji ve kelimelerle gerçekleşir. Bu olay, tüm sektörün parçalanmış doğasını bir kenara bırakıp ABD’nin 1984’ü bir tatil gibi gösterecek bir distopyaya kaymasını önleyebilecek sağduyulu bir dizi kural için birleşmesi adına mükemmel bir fırsat gibi görünüyor.” şeklinde devam etti.

Hoskinson, daha sonra daha fazla açıklama yapacağını belirtti ancak şu an için her şeyin iyi gittiğini ve endüstrinin geleceğinin parlak olduğunu vurguladı.

Chokepoint operasyonu nedir?

Chokepoint Operasyonu Türkçeye tam olarak “Boğulma Noktası Operasyonu” olarak çevriliyor. 1981-1985 yılları arasında Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Başkanı olarak görev yapan William Isaac’e göre, Chokepoint operasyonları “İstenmeyen olarak görülen tüm sektörleri hedef almak ve bu sektörlere hizmet veren bankalar üzerinde düzenleyici baskı oluşturmak için” tasarlanmıştı.

Obama yönetiminin Adalet Bakanlığı, 2013 yılından 2017’ye kadar, dolandırıcılık veya kara para aklama açısından yüksek riskli, ateşli silahlar, uyuşturucu, krediler ve diğer riskli sektörlerle ilgili birçok şirketin ABD’de bankacılık hizmetlerine erişimlerini hedef alan Chokepoint Operasyonu 1.0’ı hayata geçirmişti.

Trump yönetimine bağlı ABD Adalet Bakanlığı ise 2017’de, Obama Yönetimi’nin Chokepoint operasyonunu, amaçlandığı gibi dolandırıcılığı önlemek yerine meşru işletmelere zarar verdiğini belirterek resmi olarak sonlandırmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl