Binance, ChatGPT tabanlı karalama kampanyasına hedef mi oldu?

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, bir kişi ya da grubun şirkete karşı yanlış bilgilendirme kampanyası yürütmek için yapay zekadan faydalandığını ileri sürdü. Binance'e göre ChatGPT, Zhao'nun komünist kuruluşlarla ilişkisi olduğuyla ilgili yanlış iddiaları yaymak için bir araç olarak kullanıldı.

Yapay zeka çılgınlığı sürerken bir yandan da korkutucu sonuçlarının olması kaçınılmaz gözüküyor. İş dünyası dergisi Fortune, kripto para borsası Binance’in ChatGPT tabanlı karalama kampanyasının hedefi olduğu iddiasını haberleştirdi.

Şirket Fortune’a yaptığı açıklamada, son haftalarda Binance’in kurucusu Changpeng Zhao’nun Çin Komünist Partisi’nde yetkili olup olmadığını soran çok sayıda talep aldığını söyledi. Perşembe günü, yaygın olarak kullanılan bir yapay zeka programı olan ChatGPT’nin, Zhao’nun Çin Ulusal Petrol Şirketi için bir sosyal medya platformu oluşturduğunu bildirdiği bir konuşmayla ilgili olarak Kongre ofislerinden gelen sorularda bir artış oldu.

“Changpeng Zhao bir komünist mi?” sorusu

Binance’in Baş Strateji Sorumlusu Patrick Hillman’ın açıklamasına göre Binance ekibi, “Changpeng Zhao bir komünist mi?” gibi sorular kullanarak diyaloğu yeniden üretmek için birkaç girişimde bulundu ancak başarısız oldu. Buna ek olarak şirket sonunda devlet kontrolündeki petrol şirketiyle ilgili oldukça spesifik bir soru sorarak bunu başardı. Şirketin sorusu üzerine ChatGPT, söz konusu bilgilerin kaynağı olarak Zhao’ya atfedilen sahte bir LinkedIn profili ve 2018 tarihli bir Forbes web sayfası sundu.

Binance tarafından sağlanan ekran görüntüsüne göre, Forbes web sayfası şu anda “bulunamadı” hatası veriyor. Ayrıca, söz konusu makalenin URL’si, bir yatırımcı ve eski bir gazeteci olan Pamela Ambler tarafından yazıldığını gösteriyor. Forbes ve Ambler ise, sayfanın gerçekliğine ilişkin yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Binance iddiaları “gülünç” bularak reddetti

Binance, kurucusunun Çin Toplum Partisi ile hiçbir bağlantısı olmadığı konusunda ısrarcı.

Şirket, ChatGPT’nin Zhao’nun devlete ait bir petrol işletmesiyle ilişkisi olduğu iddiasını saçma ve gülünç bularak reddetti. Binance ayrıca Zhao’nun söz konusu dönemde lise öğrencisi olduğunun altını çizdi. Hillman, bu tür yalanların ilkel gerçek doğrulama yoluyla kolayca çürütülebileceği gerçeğine rağmen, yetkili konumdaki bazı kişiler tarafından yanlış bilgilerin yayılmasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

Fortune’a göre, Binance tarafından dezenformasyonla ilgili olarak sunulan açıklama doğru olduğu takdirde, bu yeni ve endişe verici bir gelişmeye işaret edecek gibi gözüküyor. Siyaset ile ticaret alanlarında aldatıcı taktiklerin ve propagandanın kullanılması daha önce görülmemiş bir durum olmasa da Washington’un etkili koridorlarında bir şirketi karalamak için yapay zekanın (AI) kullanılması dikkat çekici. Profesyonellerin uyarı niteliğindeki açıklamalarına göre, ChatGPT gibi platformların, siyasi sistemi manipüle etmek, uydurma haberler ve diğer sahte materyalleri benzersiz bir düzeyde üretmek için bir araç olarak kullanılabileceği tahmin ediliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl