Binance CEO’su açıkladı: Guangying Chen kim, Binance Çin şirketi mi?

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao namıdiğer CZ, Binance blogunda şirketin Çin ile olan ilişkisinin altındaki gizemi ortadan kaldırmak amacıyla uzun bir açıklama yaptı.

CZ, Binance’in Çinli bir şirket olmadığını ve Çinli bir çalışanın gizlice işi yürüttüğüne dair komplo teorilerinin doğru olmadığını ileri sürdü.

Zhao, “Guanying Chen kimdir ve Binance bir “Çin şirketi” midir?” başlıklı blog yazısında şirketin itibarına son aylarda gözle görülür bir şekilde saldırıların arttığını vurguladı.

“Guangying Chen kim?” sorusu çıldırttı

Binance CEO’su, geçtiğimiz hafta eski bir Washington Post gazetecisinin, Twitter’da “medya önyargısı” üzerine sıradan bir tartışma esnasında yöneticilerden birine durup dururken sorduğu “Hazır sizi yakalamışken, Guangying Chen kim?” sorusunu hatırlattı.

Zhao bu soruyu, çalışanlarının hem Doğu’da hem de Batı’da her gün karşılaştığı küçümsemenin bir simgesi olarak görüyor. Bu sorunun, bir rakibin anonim bir mikro site aracılığıyla başlattığı eski bir kampanyadan kaynaklandığını belirtiyor. Amaç olarak da Binance genişlerken ve yeni yatırımcılar çekmek için rekabet ederken bir yandan bu kişilerin markaya olan güveni sarsma çabalarını işaret ediyor.

“Çalışan çeşitliliğine rağmen Çinli şirket ısrarı iyi niyetli değil”

“Bizimki, FTX, Crypto.com gibi şirketlere bakarsanız, kuruluşlarımızın çok benzer çalışan profillerine sahip olduğunu görürsünüz.” diyen Zhao, son iki yılda Avrupa ve Orta Doğu’ya açıldıkça ve daha üst düzey bir lider ekibi oluşturdukça, Binance’in yönetici ekibinde Avrupalı ve Amerikalıların baskın olduğunu ileri sürdü. Çalışanların geniş bir tabanda küresel dağılıma sahip olduğunu belirten CEO, bu gerçeklere rağmen bazı insanların “Çinli şirket” demekte ısrar etmesinin iyi niyetli olmadığını vurguladı.

Kripto haber sitelerine eleştiri: Sahte haberler ve FUD

Binance CEO’su bir yandan da kripto haber sitelerine çattı. Kötü niyetli FUD (Korku, Kararsızlık, Şüphe) kampanyalarının kriptoda oldukça yaygın olduğunu belirten Zhao, bazı borsaların, bağımsız haber grupları gibi görünerek rakiplerini kötüleyen haber siteleri oluşturduğunu ileri sürdü. Ayrıca bu haber sitelerinin artık Google News tarafından sıklıkla bağımsız haber kaynakları olarak yanlış kategorize edildiğini iddia etti.

Changpeng Zhao’nun Çin ile geçmişi

CZ, Çin ile olan kişisel geçmişini de anlattı. Ünlü CEO, Çin’deki 4 Haziran 1989 olaylarından sadece iki ay sonra, 12 yaşındayken ailesiyle birlikte Kanada’ya kaçtı.

Anne ve babası öğretmen/profesör olan Zhao, o zamanlar Çin’in en iyi dört üniversitesinden biri olan Hefei Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kampüsünde yaşadıklarını aktardı. “Neler olup bittiğini pek anlamasam da üniversitelilerin konuşmalarından parça parça şeyler duyuyordum ve bir araya getirdiğim kadarıyla, o dönemde ayrılabildiğim için şanslıydım. “ diyen Zhao sözlerine Kanada’ya göç etmeden önce Kanada elçiliğinin önünde üç gün beklediklerini de ekledi.

“Harç olmasaydı yüzde 25 daha fazla Bitcoin’im olacaktı”

“Bu olay hayatımı sonsuza dek değiştirdi ve bana sonsuz olanaklar sundu” diye belirten Zhao, 2005 yılında Çin’de web teknolojisi sektörü patlamaya başlamışken Şangay’a giderek beş gurbetçiyle birlikte bir IT start-up’ı kurduğunu ifade etti.

“Hiçbirimiz Çin vatandaşı olmadığımız için şirket ‘Tamamen Yabancı Sermayeli İşletme’ (WOFE) olarak tanımlandı.” diyen ünlü CEO sözlerine, “Bu nokta aşılması gereken önemli bir iş engeliydi. Şanghay’da daire satın alacak kadar finansal güvenceye sahip olduğumda, yabancı olduğum için yüzde 25 ek vergi ödemek zorunda kaldım. Evet, 2014 yılında Bitcoin satın almak için sattığım aynı daire.” şeklinde devam etti.

Öte yandan Zhao, harç olmasaydı bugün yüzde 25 daha fazla Bitcoin’e sahip olacağını da sözlerine ekledi.

Sonuç olarak Binance bir Çin şirketi mi?

Zhao, blog yazısında üstüne basa basa bu soruya hayır diyerek “Şirketler hukuku ya da şirketlerin nasıl çalıştığı hakkında en ufak bir bilgisi olan herkes bunu anlayacaktır. Binance hiçbir zaman Çin’de kurulmamıştır. Kültürel olarak da Çinli bir şirket gibi faaliyet göstermiyoruz. Fransa, İspanya, İtalya, BAE ve Bahreyn dahil olmak üzere birçok ülkede iştiraklerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Zhao ayrıca, Binance’in bugün karşı karşıya olduğu en büyük zorluğun Çin’de bir suç kuruluşu olarak tanımlanmış olmasından kaynaklandığını söyledi.

“Çinli olmak taşınmak zorunda olan bir yara değil”

Bazı Çinli çalışanları ve kendisinin de Çin kökenli olmasından dolayı sektörden nefret eden özel çıkar grupları, medya ve hatta politika yapıcılar için kolay bir hedef olduklarını vurgulayan Zhao; “Çin kökenli olmak kişinin hayatının geri kalanında taşımak zorunda olduğu bir yara olmamalıdır. Ayrıca bu durum, insanlara iftira atma, yanlış iddialarda bulunma ya da kişinin ülkesine olan sadakatini sorgulama özgürlüğü de vermemelidir” dedi.
“Benim favorim, “Kanadalı Çinli bir CEO” olduğumu ya da daha da iyisi “Çin’de doğup Kanada’da eğitim aldığımı” belirten haberlerdir.” diyen Zhao yazısını “Ben bir Kanada vatandaşıyım. Nokta” diyerek bitirdi..

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl